Riga – Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nečekaně oznámil, že se ruské síly stáhnou ze Sýrie. O den později už zemi opustily první letouny. Ruští představitelé to odůvodnili tím, že splnili to, co měli. Bezpečnostní analytik Glen Grant ale varuje, že syrský mise mohla být jen jakýmsi tréninkovým polem.
Bezpečnostní analytik a plukovník Glen Grant, který působí jako lektor strategie na Bussines School v Lotyšsku pro server Ukraine Today mluvil o překvapivém stažení ruských sil ze syrského bitevního pole.
Poukazuje, že ruské hlavě státu evidentně nešlo o porážku teroristů, když mluví o tom, že mise byla splněna. „Cílem Putina v Sýrii bylo připravit se na něco jiného. Nevyhnutelná otázka tedy zní: co je to 'něco jiného'?." uvedl v interview Grant.
Britský bezpečnostní a zpravodajský analytik působící v Pobaltí uvedl, že ruský prezident mohl celou dobu mít hned dva různé motivy, proč se do bojů v Sýrii zapojil. „První z nich je vytrénovat vzdušné a námořní síly. Druhým by pak mohla být snaha o expanzi ruských pozic a sil ve světě," myslí si plukovník.
„Putin je teď v mnohem silnější pozici, než byl kdy dřív. Pokud jde o vojenské schopnosti, jsou na tom Rusové lépe, než když do Sýrie přišli," uvedl analytik s tím, že stažením armády se Putin dostal do „vítězné pozice".
„Dosáhl toho, co chtěl a teď táhne zpět s jeho 'poklady' – s vycvičenými vojáky a zařízením, které je připraveno na bitvu," varuje Grant.
USA Today také připomíná, že Putinův krok, který byl oznámen 14. března, zmátl mnoho západních vůdců, kteří mohou jen hádat, co za stažením hlavní části ruských vojsk vlastně stojí. „Dokonce i syrský prezident Bašár Asad byl zaskočen – údajně se o celé věci dozvěděl telefonicky jen několik hodin před tím, než byla informace oznámena celému světu," dodal server.
Témata: Vladimír Putin, ruské angažmá v Sýrii
Související
23. listopadu 2024 9:50
22. listopadu 2024 20:13
22. listopadu 2024 12:28
22. listopadu 2024 10:00
21. listopadu 2024 19:33
20. listopadu 2024 11:31