Bratislava - Slovensko převezme 1. července předsednictví EU v nelehké době, kdy se musí řešit vedle migrační krize také dopady brexitu. Evropská unie musí reagovat na britské referendum společně, prohlásil dnes slovenský premiér Robert Fico.
Fico dnes zároveň kritizoval víkendovou schůzku představitelů šesti zakládajících zemí evropských společenství.
"Považuji za chybu, že došlo k setkání jakýchsi zakladatelů-otců Evropské unie a že byla první diskuse bez účasti zemí, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004. Není možné budovat novou vizi Evropské unie na principu staré členské státy a nové členské státy. Musíme to dělat společně," řekl Fico před poslanci výboru slovenského parlamentu pro evropské záležitosti.
Podle Fica unie musí respektovat rozhodnutí britských voličů a zároveň by měla změnit svou politiku. "Je to odpověď britských občanů na politiku Evropské unie, která v mnohým oblastech selhává. Pokud nedokážeme odpovídat na tyto výzvy, tak se obávám, že tato krize může dále pokračovat," soudí Fico.
Témata: Robert Fico, EU, Brexit
Související
17. dubna 2025 12:26
14. dubna 2025 19:39
2. dubna 2025 16:22
25. března 2025 13:11
1. března 2025 14:59
8. února 2025 17:18