Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Theresa Mayová jako nová premiérka Británie? Odchod z EU odhaduje na roky

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Londýn - Současná ministryně vnitra Theresa Mayová by se mohla stát novou britskou premiérkou. Ve svém prohlášení uvedla, že nepředpokládá aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o reformě EU před koncem letošního roku. Odmítla též spekulace o předčasných parlamentních volbách.

Odchod z EU je podle Mayové neměnný. "Brexit je brexit," řekla s tím, že jsou nemyslitelné pokusy o setrvání v evropském bloku či o opětovný vstup v budoucnu.

Mayová je přesvědčená, že základy britského hospodářství jsou dostatečně silné, aby se země s vystoupením z unie vyrovnala. Británii v dohledné budoucnosti podle ní nečekají žádné změny v obchodních dohodách s EU. K budoucímu vyjednávání s Bruselem o podmínkách odchodu řekla, že Britové vládě neudělili žádný mandát k tomu, aby souhlasila s volným pohybem osob.

To je ale spolu s volným pohybem zboží, služeb a kapitálu jedna ze čtyř podmínek, bez kterých EU odmítá zpřístupnit svůj jednotný trh.

Ministryně předpokládá, že další parlamentní volby se uskuteční v řádném termínu, tedy v roce 2020.

Témata:  Velká Británie Brexit

Související

Aktuálně se děje

7. listopadu 2025 10:31

Pavlovo hodnocení. Odcházející Fialově vládě vystavil vysvědčení

Petr Pavel u příležitosti podání demise ocenil končící Fialovu vládu, podle jeho mínění opouští Strakovu akademii s dobrými výsledky. Prezident se domnívá, že příští kabinet tak má na čem stavět. Uvedl to na sociální síti X. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Sergej Lavrov

Lavrov záhadně zmizel. Spekuluje se o jeho pádu

Zprávy o tom, že Sergej Lavrov, který je již déle než dvacet let hlavní tváří ruské diplomacie, chyběl na středečním důležitém zasedání Rady bezpečnosti Ruska, kde se jednalo o možném obnovení jaderných testů, vyvolaly v Moskvě značné spekulace. Lavrov byl totiž jediným stálým členem rady, který se jednání s prezidentem Vladimirem Putinem neúčastnil, což podnítilo intenzivní debaty o potenciálních otřesech v čele ruské diplomacie.