reklama

Jedním z důvodů, proč Britové hlasovali pro odchod z Evropské unie, je podle Mayové nespokojenost mnohých z nich s množstvím přistěhovalců z ostatních zemí EU, jako je například Polsko a Česko. "Zastánci brexitu dali v referendu jasně najevo své obavy z přistěhovalectví, které bude muset příští vláda snížit na přijatelnou úroveň," uvedla v britské televizní stanici ITV Mayová, která byla pro setrvání britských ostrovů v unii.

Druhý vážný favorit na šéfa strany a vlády ministr spravedlnosti a zastánce brexitu Michael Gove v pátek uvedl, že chce jako ministerský předseda zavést přistěhovalecký systém po vzoru Austrálie. Ta je považována za zemi s jedním z nejpřísnějších imigračních systémů. Canberra příliv reguluje tak, že vedle kvót pro ekonomické přistěhovalectví zájemce boduje. Vyhodnocuje například znalost jazyka, věk, zkušenosti či význam znalostí pro hospodářství země. Pokud uchazeč určitý limit nesplní, nárok na přistěhování nemá.

Mayová dnes dále zdůraznila, že Británie musí mít před zahájením jednání o podmínkách odchodu a dalších vztazích s EU po brexitu zcela jasno, jakou chce s evropskými partnery vyjednat dohodu. Opakovala, že jako premiérka by tato jednání letos nezahájila.

Vyjednávání dohody, které má zahájit Londýn formálním spuštěním článku 50 unijní lisabonské smlouvy z roku 2009, chce naopak začít co nejdříve, a to rozhodně letos, francouzský prezident François Hollande a někteří další představitelé EU.

Loading...
reklama