Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bruselské selhání: Letiště nemělo krizový plán pro případ teroristického útoku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Brusel - Vyšetřování teroristických útoků z 22. března v Bruselu ukázalo, že letiště Zaventem vůbec nemělo krizový plán pro takové události.

Útoky, ke kterým se přihlásila radikální organizace Islámský stát, si kromě tří sebevrahů z řad muslimských radikálů vyžádaly celkem 32 mrtvých. Dva džihádisté udeřili na letišti, jeden v metru.

Dokument vyšetřovací komise belgického parlamentu zvlášť kritizuje komunikaci mezi záchranářskými složkami v prvních hodinách po útoku, která byla velmi špatná.

Mobilní síť byla hned přetížena a lékaři, hasiči a další záchranáři mezi sebou mohli komunikovat jen díky improvizacím, například využitím aplikace WhatsApp. "Dne 22. března jsme byli svědky naprostého selhání komunikace," tvrdí autoři dosud důvěrné zprávy, jejíž předběžnou verzi získala veřejnoprávní stanice RTBF.

Zatímco u sítě metra, kde v březnu džihádisté také zabíjeli, existovaly plány pro případ teroristického útoku, tak u letiště byl krizový plán vypracován k řešení především katastrof jako zřícení letounu. Případnému teroristickému útoku se nevěnuje ani plán, ani žádné bezpečnostní cvičení personálu letiště, upozorňuje komise. "Ukázalo se také, že v době atentátu byl na letišti jen jeden pes vycvičený k hledání náloží," uvedli autoři zprávy.

Témata:  Belgie terorismus letiště

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.