Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co může za násilí v USA? Obama má jasno

Barack Obama mluví v OSN
Barack Obama mluví v OSN
Foto: unmultimedia.org

Varšava - Americký prezident Barack Obama tvrdí, že k násilnostem ve Spojených státech přispívá velké množství zbraní mezi obyvateli. To podle něj vedlo i ke smrti černošského řidiče, kterého zastřelila policie.

Obama, který se ve Varšavě zúčastnil dvoudenního summitu Severoatlantické aliance, zároveň odmítl názor, že násilnosti jsou důkazem rozštěpení americké společnosti.

"Zatím přesně nevíme, co se stalo v Minneapolis (ve státě Minnesota), ale víme, že ve voze očividně byla legální zbraň, což nějakým způsobem vedlo k tragické události," řekl Obama.

"Amerika není rozdělená, jak si někteří myslí," citovala prezidenta agentura Reuters. "Američané všech ras a všech původů jsou oprávněně pobouřeni neomluvitelnými útoky na policii, ať již v Dallasu nebo kdekoli jinde," řekl Obama.

"A to včetně demonstrantů. Včetně rodinných příslušníků, kteří jsou znepokojeni policejním chováním a kteří řekli, že toto je nepřijatelné," dodal s tím, že v této záležitosti žádné rozdělení společnosti neexistuje.

Spojenými státy tento týden otřásly dva kontroverzní případy, kdy policisté zastřelili dva černochy. V Minnesotě policista zastřelil řidiče, který byl zastaven kvůli nefunkčnímu zadnímu světlu. V Louisianě zase policie zastřelila černocha, kterého kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má zbraň.

Témata:  Barack Obama střelba v USA USA

Související

Aktuálně se děje

4. července 2026 21:25

Největší překvapení MFF KV: Eliška Křenková bez těhotenského bříška

Zdá se, že se oblíbené české herečce Elišce Křenkové podařilo před zraky veřejnosti a médií nečekaně dobře utajit radostnou událost, jakou je příchod potomka na svět. Ještě v březnu letošního roku přitom v populární Show Jana Krause s úsměvem odhalila své těhotenské bříško a sdílela s diváky své bezprostřední pocity z očekávaného mateřství. Tehdy přiznala, že ani jí, ani jejímu partnerovi nedošel význam této novinky okamžitě, ale po čase se z ní oba velmi radovali.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy