Atény – Uprchlická krize Řecko zasáhla velmi tvrdě, jelikož je jedním ze vstupních států do evropského Schengenského prostoru. Řecké ostrovy přitom patři mezi oblíbené turistické lokality. Britský deník Telegraph vytvořil přehled ostrovů, na které migrační krize dolehla.
Nejvíce uprchlická krize dolehla na ostrovy, které jsou nejblíže tureckému pobřeží. Konkrétně jde o souostroví Dodekany, ale také o ostrovy Chios, Lesbos nebo Samos.
Ačkoliv řecké úřady trvají na tom, že jsou ostrovy pro turisty zcela bezpečné, uprchlická krize se minimálně přítomností uprchlických center a uprchlíků na jejich dojmu podepsala.
Lesbos
Podle deníku přes ostrov Lesbos do Evropy vstoupila téměř polovina všech migrantů. Nejedná se sice o ostrov, který by Turecku byl nejblíže – je vzdálen přibližně 29 kilometrů, ale láká migranty především svou velikostí.
Uprchlíky lze potkat jak v hlavním městě Mytilene, tak v uprchlickém táboře, který se nachází na severozápad od hlavního města. Stav by měl ale být klidný díky tomu, že Frontex posílil počet lidí, kteří uprchlíky registrují.
Samos
Samos je ze všech řeckých ostrovů nejblíže tureckému pobřeží. V nejbližším místě jej od Turecka odděluje jen něco přes kilometr. Od začátku roku 2015 sem do konce února roku 2016 podle serveru dorazilo 113 446 uprchlíků.
Většina uprchlíků podle serveru míří na pláž Sideras na jihovýchodě ostrova a připlovají v noci. Odtud pak putují do 13 kilometrů vzdáleného hlavního města Vathy.
Kós
Kós je v České republice velmi oblíbenou turistickou destinací a díky velkému počtu turistů se stal jedním z nejvíce viditelných ostrovů zasažených uprchlickou krizí.
Podle některých hoteliérů krize turismus nijak zásadně neovlivnila. V půlce února zde ale probíhaly hlasité protesty a situace tak podle serveru zatím zcela klidná není.
Leros
Leros patří do souostroví Dodekany a od Turecka je vzdálen něco přes 11 kilometrů. Ostrov má počet obyvatel pouhých 8 tisíc, přesto sem podle místních úřadů ještě v srpnu a září každý den připlouvalo 1 500 uprchlíků.
Hoteliéři se podle serveru obávají o osud ostrova, jelikož kvůli uprchlické krizi turisté začali rušit své rezervace.
Kalymnos
Další z ostrovů Dodekan, Kalymnos, je od tureckého poloostrova Bodrum vzdálen pouze necelých 10 kilometrů.
V souvislosti s migrační krizí se o ostrově mluvilo zejména kvůli dvěma potopeným lodím s uprchlíky – první se potopila 30. října 2015, kdy se utopilo 19 lidí, a druhá 22. ledna 2016, kdy se utopilo minimálně 46 lidí, z čehož třetina byly děti.
Rhodos
Rhodos je největším ostrovem souostroví Dodekan a patří mezi nejoblíbenější evropské turistické destinace. Díky své vzdálenosti od Turecka, 34 kilometrů, ho migrační krize příliš nezasáhla.
Symi
Tento ostrov patřící do souostroví Dodekan se nachází ve vzdálenosti přibližně 9 kilometrů od Turecka. Ačkoliv má ostrov pouze 2 500 obyvatel, i sem připlouvají uprchlíci.
Na ostrově ovšem funguje charitativní skupina Solidarity Symi, která zde pomáhá uprchlíkům, kteří z Turecka dorazí. V září zde dobrovolníci také otevřeli uprchlické centrum.
Chios
Chios je pátým největším řeckým ostrovem a od Turecka je vzdálen asi šest a půl kilometru. Rychle se tak stal lákadlem pro uprchlíky. V listopadu zde bylo otevřeno nové přijímací centrum pro uprchlíky, které má kapacitu až 1 000 lidí.
Agathonisi
Agathonisi je nejsevernějším ostrovem z Dodekan. Kvůli svým malým rozměrům a malému počtu obyvatel je na příjem uprchlíků velmi špatně připraven. Od Turecka ale není příliš daleko, a tak i sem připlouvají. Kvůli chybějícímu zázemí zoufalé rodiny v létě podle serveru přespávaly i na pláži.
Související
12. srpna 2024 17:15
29. června 2024 21:39
19. června 2024 15:44
14. června 2024 17:03
13. června 2024 19:50
24. května 2024 14:13