Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle irácké vlády kontroluje IS desetinu jejich území

Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Bagdád/Washington - Brett McGurk, zmocněnec USA v koalici, která bojuje proti Islámskému státu (IS), se domnívá, že osvobození severoiráckého Mosulu je dosažitelné, ale operaci je třeba pečlivě připravit.

IS obsadil dvoumilionový Mosul v roce 2014 a postupně získal asi třetinu iráckého území. Irácký ministr obrany Chálid Ubajdí dnes řekl, že nyní je v rukou IS asi desetina Iráku, bezpečnostní situace v zemi však podle něj zůstává špatná.

Irácká armáda se připravuje na ofenzívu proti Mosulu po červnového dobytí Fallúdže, avšak IS stále útočí v iráckých městech. Při atentátech v Bagdádu zahynulo v červenci přes 300 lidí. Právě se podle McGurka připravuje detailní plán pomoci asi milionu obyvatel, kteří v Mosulu zůstali pod vládou IS.

USA ani Irák zatím oficiálně nestanovily žádné datum pro zahájení ofenzívy. Diplomaté, které citovala agentura Reuters, tvrdí, že premiér Hajdar Abádí počítá s tím, že boje budou zahájeny do října.

Ministr Ubajdí uvedl, že do boje o Mosul bude třeba zapojit letectvo, rozvědku i ženijní oddíly. V Mosulu jsou podle jeho odhadů téměř dva miliony lidí a že se mnozí pokusí uprchnout, jak jako tomu bylo při bitvách o jiná irácká města. Zapotřebí bude také třeba koordinovat postup s kurdskými milicemi, které pomáhaly mnohá místa osvobozovat.

Témata:  Islámský stát Irák USA

Související

Aktuálně se děje

8. září 2025 12:05

Apple se chystá představit nový iPhone. To důležité přijde již zítra

Jablíčkáři už netrpělivě vyhlížejí oficiální představení nového modelu mobilního telefonu iPhone s pořadovým číslem 17. Září je v tomhle ohledu nabité událostmi. Odstartuje to celé již zítra, kdy se má veřejnost dozvědět novinky o připravovaných produktech společnosti Apple. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy