Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Abbás označil chystanou izraelskou invazi do Rafahu za největší katastrofu v historii palestinského lidu

Mahmúd Abbás, též známý jako Abú Mázin, palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Palestinské samosprávy.
Mahmúd Abbás, též známý jako Abú Mázin, palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Palestinské samosprávy.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v neděli vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy jsou jedinou zemí, která má schopnost zamezit možné izraelské invazi do města Rafah na jihu Pásma Gazy. Informovala o tom agentura AFP.

Abbás charakterizoval potenciální izraelskou invazi do Rafahu jako "největší katastrofu v historii palestinského lidu".

"Apelujeme na Spojené státy americké, aby požádaly Izrael o zastavení operace v Rafahu, protože Amerika je jedinou zemí, která má schopnost zabránit Izraeli ve spáchání tohoto zločinu," prohlásil palestinský prezident na světovém ekonomickém summitu v saúdskoarabské metropoli Rijádu.

Saúdská Arábie sama na počátku summitu v neděli vyzvala k "stabilitě" v regionu a varovala před důsledky probíhající války mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v kontextu globální ekonomiky.

Na summitu v Rijádu se setkají americký ministr zahraničí Antony Blinken, palestinští vůdci a vysocí představitelé dalších zemí, kteří se angažují v zprostředkování příměří mezi Izraelem a Hamásem, dodává AFP.

Ve městě Rafah na jihu palestinské enklávy nalezlo útočiště více než 1,5 milionu Palestinců po vypuknutí války v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navzdory mezinárodní kritice trvá na tom, že Izrael musí vyslat pozemní síly do Rafahu, jelikož to je podle něj klíčové pro vítězství ve válce s palestinským hnutím Hamás.

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Jerusalem Post ve čtvrtek informoval, že od 7. dubna odešlo z Rafahu přibližně 150 000 až 200 000 palestinských civilistů, s odvoláním na armádu. Izraelské ozbrojené síly (IDF) odmítly tuto zprávu komentovat.

Po vypuknutí války v Pásmu Gazy se do Rafahu uchýlilo asi 1,5 milionu lidí z celkového počtu více než 2,2 milionu obyvatel enklávy. Humanitární organizace uvádějí, že během války tam našlo útočiště přes milion lidí.

Izraelská armáda začala 7. dubna stahovat své vojáky z města Chán Júnis, také na jihu Pásma Gazy. Jerusalem Post informoval, že od té doby civilisté opouštějí Rafah a směřují do Chán Junisu.

IDF doufají, že jich bude následovat ještě více a budou se přesouvat do nových stanových táborů zřízených na jihu a ve středu Pásma Gazy.

Podle izraelské rozhlasové stanice bude plánované vojenské operaci Izraele v Rafahu předcházet několikatýdenní evakuace civilistů.

Izrael v týdnu oznámil, že postupuje s plánováním operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Mezinárodní společenství však vyjadřuje obavy ve spojitosti s 1,5 miliony Palestinců, kteří se tam nacházejí.

"Izrael postupuje s naší operací proti (hnutí) Hamás v Rafahu," uvedl mluvčí izraelské vlády David Mencer. "Čtyři prapory (Hamasu), které zůstávají v Rafahu, nemohou být před Izraelem uchráněny. Zaútočíme na ně," řekl. Dodal, že mobilizovaly dvě rezervní brigády na obranné a taktické mise proti tomuto palestinskému islamistickému hnutí v Pásmu Gazy.

Od začátku izraelské pozemní operace v Gaze 27. října zničili podle Mencera nejméně 18 nebo 19 z celkového počtu 24 praporů Hamásu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakování uvádí, že Izrael uskuteční útok na Rafah, který je posledním větším sídlem v Pásmu Gazy, do kterého ještě izraelské pozemní síly nevstoupily, připomíná AFP.

Zničení posledních čtyř praporů Hamásu v Rafahu je podle Netanjahua důležité pro naplnění cíle jeho vlády, kterým je eliminace tohoto islamistického hnutí v Pásmu Gazy.

Do města Rafah se uchýlila většina z přibližně 2,4 milionu obyvatel Pásma Gazy a mnozí z nich tam žijí v provizorních táborech. Izrael několik zemí včetně USA, které jsou jeho hlavním spojencem, varovaly před vysláním vojáků do Rafahu a vyjádřily obavy z velkého množství obětí z řad civilistů.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí USA Matthew Miller v dubnu upozornil, že "totální vojenská invaze v Rafahu by měla nesmírně škodlivý účinek" na civilisty, kteří tam uvízli, a v konečném důsledku by uškodila bezpečnosti Izraele.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Mahmúd Abbás

Aktuálně se děje

12. května 2024 10:22

Tusk tvrdí, že Polsko vzdoruje stupňující se hybridní válce

Polský premiér Donald Tusk uvedl, že jeho země vzdoruje stupňující se hybridní válce. Polsko rovněž pracuje na posílení svých východních hranic, uvedla agentura PAP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Sergej Šojgu, ministra obrany RF

ISW: Rusko se připravuje na válku s NATO, odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje další kroky Kremlu

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO.