Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

AfD, FPÖ, Fidesz a Babišovo ANO se mohou novou frakcí dostat z politické izolace

Volební štáb hnutí ANO
Volební štáb hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Německá krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) se díky nové alianci Patrioti pro Evropu, kterou představily Svobodná strana Rakouska (FPÖ), maďarský Fidesz a české hnutí ANO, může dostat z politické izolace. Informovaly o tom portály Euractiv.de.

Alianci oznámili v neděli lídři ANO, Fideszu a FPÖ. Tato aliance má být základem pro novou politickou frakci v Evropském parlamentu (EP). Uvedené strany a hnutí vyhrály ve svých domovských zemích červnové eurovolby.

Pro vytvoření nové frakce je však potřeba 23 europoslanců ze sedmi různých zemí. ANO získalo sedm mandátů, Fidesz má 10 a FPÖ šest. Podle médií se k alianci přidá také portugalská strana Chega (Dost) a další strany.

Spolupředsedkyně AfD Alice Weidelová uvedla v pondělí, že oznámení o vytvoření aliance znamená pro AfD nové možnosti spolupráce s jinými stranami. Zdůraznila, že euroskeptické politické skupiny Evropští konzervativci a reformisté (ECR) a Identita a demokracie (ID) procházejí změnami.

AfD je již několik týdnů v politické izolaci, protože ji vyloučili z ID. Přestože připojení AfD k alianci "patriotů" je nepravděpodobné, změny v krajně pravicové části politického spektra by mohly otevřít německé straně nové možnosti spolupráce, píše Euractiv.cz.

Uvnitř ID se objevily zprávy, že její dosud největší delegace, francouzské Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou, by mohla frakci opustit. Pokud by se podařilo vytvořit frakci Patrioti pro Evropu, opustila by ID i rakouská FPÖ. Frakce by tak v EP čelila riziku rozpuštění kvůli nedostatečnému zastoupení národních delegací.

Dosavadní či nové frakce v europarlamentu musí svůj název a složení oznámit do 15. července. Ustavující plenární zasedání EP, kde si europoslanci zvolí předsedu a 14 místopředsedů, kvestorů, předsedů a místopředsedů výborů a delegací, se bude konat od 16. do 19. července ve Štrasburku.

Témata:  EU Hnutí ANO AfD

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy