reklama

Milion odhalených nákaz denně v pandemii covidu-19 svět poprvé překonal podle AFP v týdnu od 23. do 29. prosince. V týdnu od 1. do 7. ledna se ve světě potvrdilo v průměru 2,1 milionu nákaz denně.

Od objevení nové koronavirové varianty omikron, která byla poprvé odhalena loni v listopadu v jižní Africe, vzrostl denní přírůstek odhalených případů koronaviru o 270 procent.

Nejvíce nových případů v posledním týdnu zaznamenali podle AFP v Evropě - na 7,2 milionu, což byl nárůst o 47 procent oproti předchozímu týdnu. Zhruba třetina případů odhalených ve světě za poslední týden připadá na Spojené státy a Kanadu (na 4,8 milionu), kde oproti předchozímu týdnu vzrostly nové nákazy o 76 procent.

Agentura AFP připomněla, že nynější vlnu pandemie covidu-19 už neprovází takové počty úmrtí spojených s touto nemocí To podle expertů souvisí s očkováním proti covidu i s tím, že varianta omikron je sice nakažlivější, ale většinou nezpůsobuje vážný průběh nemoci. Za posledních sedm dní podle AFP ve světě zaznamenali v průměru na 6240 úmrtí spojených s covidem, což bylo nejméně od října 2020.