Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Afrika se stala rukojmím ruské invaze, řekl Zelenskyj na zasedání

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: X/Volodymyr Zelenskyj

Afrika je rukojmím ruské invaze na Ukrajinu v době, kdy katastroficky rostou ceny potravin, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání Africké unie (AU). Trvalo několik týdnů, než Zelenskyj dostal možnost oslovit africký kontinent, kde žije 1,3 miliardy lidí. Mnohé ze zemí totiž udržují úzké vazby s Ruskem a nepodpořily ani rezoluci Valného shromáždění OSN odsuzující invazi na Ukrajinu, píše dnes agentura AP.

Ukrajina a Západ doufají, že se jim podaří tyto proruské vazby oslabit. Zdůrazňují proto, že za dramatický nedostatek pšenice, oleje a prudký nárůst cen potravin a pohonných hmot na africkém kontinentu může Rusko. Ruskou blokádu ukrajinského vývozu označil v pondělí za válečný zločin i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.

"Snaží se vaše utrpení využít k tomu, aby vytvořili nátlak na demokratické státy, které sankce na Rusko uvalily," řekl v pondělí Zelenskyj během jednání za zavřenými dveřmi AU, jejíž představitelé se nedávno v Rusku setkali s prezidentem Vladimirem Putinem. Zopakovali i tvrzení Moskvy, že za krizi v oblasti potravinové bezpečnosti mohou částečně západní sankce.

Oficiální reakce na Zelenského projev byly tak spíše zdrženlivé. Předseda komise Africké unie Moussa Faki Mahamat, který se s Putinem nedávno setkal, na twitteru uvedl, že africké země zopakovaly postoj AU, že je naléhavě potřebný dialog, aby konflikt skončil. Současný předseda AU a senegalský prezident Macky Sall na twitteru napsal, že Afrika podporuje mírové řešení konfliktů a svobodu obchodu.

Rusko je současně největším vývozcem zbraní do subsaharské Afriky a Moskva klade důraz na své dlouholeté vazby s africkými zeměmi, sahající do dob Sovětského svazu. Některé africké hlavy státu jsou však snahou obou stran přesvědčit kontinent o své pravdě rozhořčené.

Ukrajina bude nicméně koncem tohoto týdne znovu představovat své stanovisko v regionu. Ukrajinský ministr zahraničí bude před africkými novináři na tiskové konferenci, pořádané Spojenými státy, hovořit o tom, jak invaze Ruska na Ukrajinu ovlivňuje potravinovou bezpečnost na africkém kontinentu.

Šéf evropské diplomacie uvedl, že zároveň napsal všem africkým ministrům zahraničí, aby jim vysvětlil, že sankce vůči Rusku nejsou důvodem hrozící potravinové krize.

Miliony lidí v zemích Afrického rohu, včetně Etiopie a Somálska, se momentálně potýkají s historickým suchem a mají potíže sehnat nejen dostatek potravin, ale dokonce i humanitární potravinovou pomoc.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

15:10

9:07

Kauza Signal se opakuje. Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace s rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.