reklama

Luis Archuleta uprchl ze státního vězení v Coloradu v roce 1974, kdy byl tehdejší americký prezident Richard Nixon zapleten do skandálu Watergate a Paul Newman a Steve McQueen pózovali na plakátech filmu Skleněné peklo. Archuleta byl zadržen o rok dříve za to, že postřelil policistu v Denveru, hlavním městě státu Colorado, kam bude nyní vrácen.

"Toto zatčení představuje jasné poselství všem pachatelům násilných trestných činů: FBI vás najde bez ohledu na to, jak dlouho to potrvá, anebo kam až jste uprchli," uvedl zvláštní agent Michael Schneider z pobočky FBI v Denveru. "Uplynulý čas neomlouvá, ani nesmaže zločiny," dodal náčelník denverské policie Paul Pazen.

Úřední prohlášení neupřesnilo, jak se FBI podařilo sedmdesátníka vypátrat. Podle webu listu USA Today uprchlíka vystopoval bývalý denverský policista Daril Cinquanta, kterého Archuleta bezmála před půl stoletím střelil do břicha. Ale strážce zákona přežil a nikdy nevzdal pátrání po uprchlíkovi, ani v důchodu. Letos v létě dostal Cinquanta tip na podezřelého v Españole v Novém Mexiku, který si ověřil a předal FBI. Následovalo zatčení za účasti zásahové jednotky. "Raduju se z toho, že jsem ho dostal," řekl bývalý policista televizi NBC. "Moc rád bych si s ním popovídal," dodal.

reklama