Karel III. je proslulý svým zájmem o ekologické otázky. Před nástupem na trůn se loni zúčastnil klimatické konference COP26 v Glasgow, kde v zahajovacím projevu vyzval k ráznějšímu přístupu ke klimatickým změnám. Skrze videopřenos promluvila na konferenci také tehdejší královna Alžběta II.

Na videu zveřejněném na sociálních sítích překonají aktivisté zábranu, postaví se vedle figurín královské rodiny, načež té znázorňující Karla III. rozplácnou na tvář dva dorty. "Po času slov nadešel čas činů," zopakuje aktivista citát z projevu, který pronesla na konferenci v Glasgow královna.

Protest přichází jen několik dní poté, co aktivisté z ekologické skupiny Letzte Generation (Poslední generace) v postupimském muzeu potřísnili bramborovou kaší obraz od mistra francouzského impresionismu Claudea Moneta. Podobný způsob protestu zvolily aktivistky z hnutí Just Stop Oil, které v polovině října v londýnské Národní galerii vychrstly rajčatovou polévku na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha. Přívrženci skupiny v posledních dnech také blokovali ulice v okolí britského parlamentu.

reklama