reklama

Nyní je v USA možné klasické a elektronické cigarety i příslušné kuřácké směsi zakoupit podle federálního nařízení od 18 let, některé státy USA ale mají přísnější opatření a už teď požadují 21 let. Přísněji z vlastního rozhodnutí postupují také mnozí prodejci. Příkladem je společnost Walmart, která ve svých obchodech minimální věk na jakékoli kuřácké produkty stanovila na 21 let.

Ke zvýšení minimálního věku pro legální užívání cigaret přistoupily Spojené státy kvůli aktuálním případům úmrtí a poškození plic dávaných do souvislosti s elektronickými cigaretami. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v současné době eviduje 54 takových úmrtí a přes 2500 případů poškození plic.

Příčina závažných poškození plic stále není objasněna, CDC ale jako problematickou látku identifikovala acetát vitaminu E. To je syntetická forma vitaminu E, který patří k nejdůležitějším antioxidantům v těle. Acetát vitaminu E, známý také jako alfa-tokoferyl acetát, se běžně používá v prostředcích na ochranu proti slunečnímu záření nebo péči o pokožku. Zmíněná látka se do kuřáckých směsí přidává jako aditivum, především kvůli zahuštění produktů obsahujících kanabinoid THC.

CDC proto doporučuje nepoužívat pro elektronické cigarety produkty s obsahem THC, obzvláště ty neoficiálního původu, mimo jiné od internetových překupníků.

Elektronické cigarety díky různým příchutím získávají v USA a především u mládeže na popularitě. BuzzFeed uvedl, že zatímco mezi staršími středoškoláky si klasickou cigaretu denně dopřává 3,6 procenta z nich, elektronická cigareta má podíl 20,9 procenta. Proti loňsku u středoškoláků užívání elektronických cigaret vzrostlo dvojnásobně, dodal portál.

Loading...
reklama