Spalničky se vyskytly mezi Afghánci, kteří do USA přicestovali nedávno. Tito lidé jsou nyní v karanténě, dodala Psakiová podle agentury TASS.

Ještě před vyjádřením mluvčí Bílého domu agentura AP napsala, že americké úřady zastavily všechny lety s evakuovanými Afghánci z amerických základen v Německu a Kataru. Dokument, který AP viděla, varoval před "vážnými dopady" a "nepříznivým účinkem" na téměř 10.000 evakuovaných na americké základně v Ramsteinu, kde mnozí pobývají již déle než deset dnů, což je limit stanovený Německem.

Po překvapivé a bleskové ofenzivě radikálního hnutí Tálibán, které minulý měsíc převzalo moc v Afghánistánu, Američané a jejich spojenci vypravili z kábulského letiště od 13. srpna celkem 778 evakuačních letů, na jejichž palubě bylo 124.334 lidí. Téměř 6000 z nich byli Američané, uvedl na počátku září nejvýše postavený americký generál Mark Milley, který vede sbor náčelníků štábů.

Od 17 do 31. srpna přiletělo v rámci afghánské operace do Spojených států 31.107 lidí, z nichž 14 procent byli občané USA a přibližně 77 procent Afghánci, jimž ve vlasti hrozila smrt, či jejich příbuzní. Tisíce Afghánců, evakuovaných z Kábulu, skončily ve spojeneckých zemích, které souhlasily, že je načas přijmou.