reklama

"Objekt sestřelili piloti amerického letectva a Národní gardy," uvedla dnes na twitteru kongresmanka za stát Michigan Elissa Slotkinová. "Všechny nás zajímá, co to bylo za objekt a jaký je jeho účel," dodala. Američtí činitelé, kteří hovořili pod podmínkou zachování anonymity, odmítli uvést podrobnosti o vzhledu neznámého objektu, který byl dnes sestřelen, uvedla agentura Reuters.

Dnešní likvidaci létajícího objektu podle zdrojů agentur nařídil americký prezident Joe Biden. "Prezident Biden z preventivních důvodů a na doporučení vojenského velení nařídil neidentifikovaný objekt sestřelit," řekl podle agentury AFP nejmenovaný činitel. Pentagon dnes uvedl, že objekt představoval hrozbu "kvůli svým potenciálním sledovacím schopnostem" a že letěl v blízkosti citlivých amerických armádních lokalit.

Podle informací stanice CNN měl dnes sestřelený objekt tvar osmiúhelníku, letěl ve výšce asi 6000 metrů nad zemí a chystal se přelétnout nad Huronským jezerem, když byl zneškodněn. Úřady ho poprvé zaregistrovaly v sobou večer nad Montanou, píše CNN.

Americký Federální úřad pro civilní letectví (FAA) před dnešním zásahem armády omezil provoz nad nedalekým Michiganským jezerem, krok zdůvodnil potřebou národní obrany. Omezení letového provozu pak oznámila na kanadské straně Velkých jezer také Ottawa. Podobná omezení nařídily úřady i před obdobnými zásahy armádního letectva v minulých dnech.

Severoamerický vzdušný prostor v posledních dvou týdnech tak narušily už čtyři létající objekty. Minulý týden v sobotu stíhačka americké armády sestřelila na pokyn prezidenta Bidena čínský balon, který Spojené státy označily za špionážní a který přelétl nad americkým územím. Tento týden v pátek sestřelil americký stíhací letoun nad Aljaškou neidentifikovaný objekt a v sobotu kanadský premiér Justin Trudeau informoval o sestřelení neidentifikovaného objektu nad kanadským teritoriem Yukon.

V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by neidentifikované objekty sestřelené nad Aljaškou a Kanadou měly souvislost s čínským balonem sestřeleným dříve. Zdá se ale, že bezpečnostní činitelé zůstávají v pozoru, upozornila stanice CNN. Tiskové oddělení Rady Bílého domu pro národní bezpečnost podle agentury Reuters dnes uvedlo, že dva sestřelené objekty nad Aljaškou a Yukonem vypadají jinak než zmíněný čínský balon a byly také mnohem menší.

Lídr demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer předtím v rozhovoru v televizi ABC řekl, že američtí činitelé se domnívají, že létající objekty sestřelené v minulých dnech nad Aljaškou a Kanadou byly balony. Také on zmínil, že byly menší než čínský balon z minulého týdne. Kanadský premiér dnes uvedl, že týmy pátrají po válcovitém předmětu, aby ho mohly analyzovat a zjistit více o jeho účelu a původu.

Princip letu neidentifikovaných objektů nad USA není jasný

Není jasné, jakým způsobem se nejméně tři neidentifikované létající objekty, které americké letectvo v uplynulých třech dnech sestřelilo, drží ve vzduchu. Řekl to v neděli novinářům podle agentury Reuters generál Glen VanHerck, který stojí v čele Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) a severního velitelství. Generál dodal, že objekty z jistého důvodu nenazývá balony. Výslovně přitom ani nevyloučil, že by mohlo jít o vetřelce z vesmíru.

Americké letectvo v uplynulých dnech s odkazem na národní bezpečnost sestřelilo nad Severní Amerikou nejméně tři neidentifikované létající objekty. Už před více než týdnem Američané sestřelili u pobřeží Jižní Karolíny čínský balon, který Washington označil za špionážní. Nic ale zatím nenasvědčuje souvislosti s posledními třemi případy.

"Nedokážu kategorizovat, jakým způsobem se drží ve vzduchu. Mohl by to být balon plněný plynem uvnitř konstrukce nebo by to mohl být nějaký druh hnacího systému," řekl VanHerck.

Na dotaz, zda vylučuje, že by mohlo jít o vetřelce z vesmíru, VanHerck odpověděl: "Nechám to prověřit rozvědné a kontrarozvědné komunity. Nevylučuji nic." Generál dodal, že vojenské letectvo nadále vyhodnocuje každou hrozbu nebo potenciální hrozbu a snaží se ji identifikovat.

K poslednímu objektu sestřelenému v neděli nad Huronským jezerem u hranic mezi USA a Kanadou VanHerck řekl, že podle vyhodnocení expertů nepředstavoval fyzické ohrožení, ale jde stále o neznámý objekt, jenž po sestřelu pravděpodobně dopadl do kanadských vod. VanHerck se domnívá, že jde o vůbec první akci jeho velitelství proti létajícímu objektu.

K balonu sestřelenému 4. února Melissa Daltonová z ministerstva obrany prohlásila, že USA už o něm hovořily s Pekingem. Čína přitom několik dní žádosti o dialog odmítala. K posledním sestřelům objektů Pentagon poznamenal, že nic nenasvědčuje vetřelcům z vesmíru "nebo mimozemské aktivitě". Určování objektů k sestřelení se podle Daltonové děje případ od případu.

Zástupkyně Pentagonu rovněž potvrdila, že čínský špionážní balon se lišil od ostatních objektů. Od odhalení čínského balonu podle ní Pentagon důkladněji zkoumá data z radarů.