Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cvičení NATO ukazují, že se připravuje na konflikt s Ruskem, tvrdí Moskva

Boeing AH-64 Apache
Boeing AH-64 Apache
Foto: usa.gov

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, Marija Zacharovová, v sobotu označila čtyřměsíční vojenská cvičení NATO, známá jako Steadfast Defender, za důkaz toho, že Severoatlantická aliance se připravuje na potenciální konflikt s Ruskem.

Mluvčí odmítla tvrzení NATO z tohoto týdne, že Rusko se účastní hybridních útoků namířených proti členům Aliance. Podle ní se jedná o "dezinformaci", která má za cíl odvést pozornost od aktivit NATO. Uvádí BBC

Podle mluvčí to byla naopak právě Severoatlantická aliance, která rozpoutala proti Rusku hybridní válkou tím, že podporuje Ukrajinu zbraněmi, zpravodajskými informacemi či penězi.

„V současnosti se konají poblíž ruských hranic největší vojenská cvičení NATO od dob studené války, Steadfast Defender. Podle jejich scénáře se procvičují kroky koalice proti Rusku s použitím všech nástrojů včetně hybridních i zbraňových,“ uvedla Zacharovová. „Musíme konstatovat, že NATO se opravdu připravuje na potencionální konflikt s námi,“ dodala.

Vztahy mezi Ruskem a Západem jsou od začátku války na Ukrajině v roce 2022 na nejnižší úrovni za uplynulá desetiletí.

V lednu NATO oznámilo zahájení cvičení Steadfast Defender s účastí přibližně 90 tisíc vojáků. Cvičení má simulovat posílení amerických vojáků v evropských zemích sousedících s Ruskem a na východním křídle NATO v případě konfliktu. Jedná se o největší cvičení NATO od studené války, které by mělo trvat do konce května. Rusko označilo tyto kroky za "neodvratný" návrat k programu studené války.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko NATO U.S. AIR FORCE

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy