Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký ministr zahraničí Blinken pogratuloval Pavlovi ke zvolení hlavou státu

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes poblahopřál Petru Pavlovi k vítězství v českých prezidentských volbách. "Jako přátelé, partneři a spojenci se těšíme na spolupráci na mnoha našich prioritách bilaterálních, regionálních i světových," napsal Blinken na twitteru.

Americký ministr zahraničí je prvním vysokým představitelem USA, který Pavlovi veřejně pogratuloval. Už v sobotu, tedy v den oznámení výsledků voleb, Pavlovi poblahopřála americká ambasáda v Praze.

Blinken se svým blahopřáním přidal k řadě představitelů a představitelek především evropských zemí, kteří blahopřáli Pavlovi ke zvolení hlavou státu. Byli mezi nimi rakouský prezident Alexander Van der Bellen, německý prezident Frank-Walter Steinmeier, francouzský prezident Emmanuel Macron či slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která v sobotu Pavla navštívila osobně v jeho volebním štábu v pražském Karlíně.

Americký deník The New York Times (NYT) o víkendu napsal o Pavlovu vítězství jako o výhře "umírněného pragmatismu", který se střetl s "divokým populismem" reprezentovaným Pavlovým protikandidátem, šéfem hnutím ANO a bývalým premiérem Andrejem Babišem. Porážku Babiše dával NYT do širší souvislosti úspěchů a neúspěchů antisystémového populismu v Evropě. List The Washington Post uvedl, že Pavlovo vítězství upevní české prozápadní a proukrajinské směřování a konstatoval, že Pavel se po Miloši Zemanovi ujme "ceremoniální, avšak prestižní funkce".

Témata:  Petr Pavel Antony Blinken

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy