Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký regulátor brzy schválí nové vakcíny proti omikronu

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) by už ve středu mohl schválit vakcíny proti variantě koronaviru omikron od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Tři zdroje obeznámené se situací to sdělily serveru Politico. Úřad prezidenta Joea Bidena chce vakcíny začít nabízet krátce po americkém svátku práce, který připadá na 5. září.

Posilující dávky by podle ministerstva zdravotnictví měly poskytnout větší ochranu proti nakažlivějším subvariantám omikronu BA.4 a BA.5. Vláda plánuje distribuovat až 175 milionů dávek upravených vakcín.

Mluvčí FDA odmítl k procesu schvalování poskytnout komentář. Zdroje serveru Politico řekly, že přesný termín schválení vakcín se může ještě změnit, jelikož agentura na věci stále ještě pracuje.

Poté, co FDA vakcíny schválí, musí ještě americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) schválit jejich distribuci veřejnosti. CDC naplánovala jednání se svým externím poradním orgánem k vakcínám na čtvrtek a pátek.

Rychlost plánovaného zavedení vakcín vyvolala kritiku mezi odborníky na veřejné zdraví, kteří uvedli, že nemusí být bezpečné schválit distribuci vakcíny, aniž by byla otestovaná na lidech a prokázala se tak její účinnost. Vláda nicméně argumentuje tím, že důkazů pro účinnost očkování je dostatek a poukazuje na nutnost zavedení vakcín před podzimem.

Pfizer plánuje zahájit testování nového očkování proti omikronu na lidech ještě tento měsíc, Moderna tyto studie již provádí.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování Pfizer

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.