Posilující dávky by podle ministerstva zdravotnictví měly poskytnout větší ochranu proti nakažlivějším subvariantám omikronu BA.4 a BA.5. Vláda plánuje distribuovat až 175 milionů dávek upravených vakcín.

Mluvčí FDA odmítl k procesu schvalování poskytnout komentář. Zdroje serveru Politico řekly, že přesný termín schválení vakcín se může ještě změnit, jelikož agentura na věci stále ještě pracuje.

Poté, co FDA vakcíny schválí, musí ještě americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) schválit jejich distribuci veřejnosti. CDC naplánovala jednání se svým externím poradním orgánem k vakcínám na čtvrtek a pátek.

Rychlost plánovaného zavedení vakcín vyvolala kritiku mezi odborníky na veřejné zdraví, kteří uvedli, že nemusí být bezpečné schválit distribuci vakcíny, aniž by byla otestovaná na lidech a prokázala se tak její účinnost. Vláda nicméně argumentuje tím, že důkazů pro účinnost očkování je dostatek a poukazuje na nutnost zavedení vakcín před podzimem.

Pfizer plánuje zahájit testování nového očkování proti omikronu na lidech ještě tento měsíc, Moderna tyto studie již provádí.