Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí a ruští zástupci se chystají na setkání v Istanbulu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Zástupci Ruska a Spojených států se dnes setkají v Istanbulu, jednat budou o vízech, personálních tématech týkajících se velvyslanectví a jiných diplomatických úřadů a o dalších nespecifikovaných tématech, informovala agentura Reuters.

Jak ruská ambasáda ve Washingtonu, tak americká ambasáda v Moskvě v posledních letech výrazně snížily počet svých zaměstnanců. Na vině je především vzájemné vyhošťování pracovníků následkem diplomatických střetů mezi oběma zeměmi.

V Ankaře se při předem neohlášené schůzce 14. listopadu setkali šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns a šéf ruské zahraniční rozvědky SVR Sergej Naryškin. Bílý dům k jednání v Ankaře sdělil, že Burns svého ruského kolegu varoval před následky, které by se dostavily v případě, že by se Rusko rozhodlo použít jaderné zbraně. Naryškin řekl v rozhovoru s agenturou RIA Novosti, že "nejčastěji používanými slovy na schůzce byly 'strategická stabilita', 'jaderná bezpečnost', 'Ukrajina' a 'kyjevský režim'".

Setkání 14. listopadu bylo osobním kontaktem zatím nejvýše postavených zástupců obou stran od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února.

Témata:  USA Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:42

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.