Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí ministři zahraničí a obrany Blinken a Austin dorazili do Kyjeva

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Do Kyjeva dnes večer přicestovali američtí ministři zahraničí a obrany, Antony Blinken a Lloyd Austin. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na poradce ukrajinského prezidenta Oleksije Arestovyče.

Ministři jsou prvními takto vysoce postaveným americkými činiteli, kteří Ukrajinu navštívili od začátku války, kterou Rusko rozpoutalo koncem února. Očekává se, že s prezidentem Volodymyrem Zelenským budou jednat o další americké pomoci Ukrajině.

Zelenskyj dal už dopředu jasně vědět, co od návštěvy očekává. "Nemůžete k nám dnes přijít s prázdnýma rukama a neočekáváme jen dárky nebo nějaké dorty, očekáváme jasné věci a konkrétní zbraně," poznamenal.

Spojené státy jsou největším podporovatelem Ukrajiny ve válce proti Rusku, která dnes vstoupila do 60. dne. Přesto dal na sobotní tiskové konferenci Zelenskyj najevo požadavek, aby Washington ukrajinské armádě dal "ještě těžší a důraznější zbraně". Podle ukrajinských činitelů jimi mají být systémy protiletecké obrany i tanky a obrněné vozy.

Ukrajinský prezident v sobotu také vyjádřil naději, že by Kyjev mohl - až se zlepší bezpečnostní situace - navštívit i jeho americký protějšek Joe Biden, aby "podpořil ukrajinský lid".

Témata:  Ukrajina Antony Blinken Lloyd Austin

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.