Zhruba polovina z padesáti států USA už uvolnila karanténní opatření proti šíření nemoci covid-19, případně zavedená omezení zmírnila.
K těmto krokům se státy rozhodly i přes dřívější upozornění amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého by si pandemie mohla v USA vyžádat až 100.000 obětí, napsala dnes agentura Reuters. Ve Spojených státech s 330 miliony obyvatel se podle Univerzity Johnse Hopkinse dosud nakazilo 1,16 milionu lidí, z nichž komplikacím souvisejícím s koronavirem 67.800 podlehlo.
Po uvolnění restrikcí a co nejrychlejší obnově hospodářského života v minulosti opakovaně volal Trump, řada jednotlivých států, většinou ovládaných demokraty, se ale rozhodla vydat vlastní cestou postupných kroků. Pro toto řešení se rozhodl i republikánský guvernér státu Ohio Mike DeWine, který byl na počátku krize celoamerickým průkopníkem karanténních opatření.
Počínaje dneškem se ve státě Ohio obnovuje tovární výroba a výstavby, do práce se mohou vrátit i úředníci a kancelářští pracovníci. Za týden 12. května se otevřou obchody a obnoví zákaznické služby. Jedním z podmínek opětovného otevření je ale zakrytí úst a nosu rouškami a dodržování zhruba dvoumetrového odstupu mezi lidmi. Zaměstnavatelé rovněž musí pracoviště dezinfikovat. DeWine dnes nicméně firmy vyzval, aby v co největší míře nadále upřednostňovaly práci z domova.
V řadě států USA se šíření nemoci zastavilo, v některých epidemie ustupuje. Experti ale varují, že situace by se mohla rychle zhoršit, pokud státy návrat k normálnímu životu uspěchají. Fakt, že USA ještě epidemii nepřekonaly, uznal v neděli i Trump, když hovořil až o 100.000 obětech pandemie v USA. Ještě před několika dny přitom prezident odhadoval bilanci mrtvých mezi 60.000 až 70.000.
Někdejší šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb upozornil, že různé státy USA dosahují v boji proti koronaviru odlišných výsledků. Jako příklad zmínil státy Illinois, Indiana, Maryland, Severní Karolína, Tennessee, Texas a Virginie, kde je infekce na vzestupu. Virginie v neděli ohlásila 44 nových obětí, což byl dosavadní rekord. Dosud v tomto státě s covidem-19 zemřelo 660 lidí.
"Očekávali jsme přitom, že v celých USA do současné doby dosáhneme výraznějšího poklesu nových případů i úmrtí. A to se neděje," řekl Gottlieb. Varoval, že pokud se situace nepodaří v celých USA stabilizovat, může se infekce znovu začít šířit.
Demokratický guvernér Colorada Jared Polis dnes ale řekl, že nutit lidi, aby zůstávali doma, je nadále neudržitelné. Colorado s částečným uvolňováním začalo 27. dubna. Polis doufá, že se tyto kroky příznivě projeví v ekonomice, která kvůli omezením strádá. "Ke zmírněním jsme museli přikročit, aby to bylo psychicky únosné, ekonomicky udržitelné a aby to fungovalo i po zdravotní stránce, abychom nepřetížili náš nemocniční systém," řekl Polis.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, USA
Související
12. prosince 2024 15:31
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32