reklama

Británie o víkendu oznámila zachycení prvních šesti případů infikování brazilskou virovou variantou, tří v Anglii a tří ve Skotsku. Pětici infikovaných mají britské úřady podchycenou.

Mutace byla poprvé odhalena na severu Brazílie a je považovaná za nakažlivější a odolnější vůči vakcínám než původní forma.

Britské úřady vyzvaly všechny občany, kteří se 12. nebo 13. února podrobili testu a neobdrželi výsledek nebo řádně nevyplnili příslušný registrační formulář, aby se hlásili. Kromě toho mají být kontaktováni všichni pasažéři jednoho letu z Brazílie z 10. února.

"Musíme toho člověka najít co nejdříve," řekl BBC vládní koordinátor pro očkování Nadhim Zahawi.

Británie zavedla v polovině února pro cestující z vysoce rizikových oblastí povinnou desetidenní karanténu v hotelu. Toto opatření tedy začalo platit až po příletu daného letadla z Brazílie.

O výskytu brazilské varianty viru, který způsobuje nemoc covid-19, dnes má hovořit britský ministr zdravotnictví Matt Hancock s poslanci.

Británie má k dispozici příslušné vědecké kapacity a podařilo se jí například odhalit na svém území snadněji se šířící variantu koronaviru, která zřejmě pochází z okolí Londýna a později se rozšířila mimo Británii, včetně České republiky, kde už je dominantní.

reklama