Anglie se dnešním dnem navrací k vládnímu "plánu A" pro boj s koronavirem, čímž například odpadá povinnost nosit roušky v podstatě na všech veřejných místech a lidé se tam rovněž nemusí prokazovat očkováním, negativním testem či nedávným proděláním covidu.
Přísnější restrikce zavedla londýnská vláda začátkem prosince v reakci na nástup vlny nákaz způsobené variantou omikron. Ta od začátku roku polevuje a úřady doufají, že společnost začne s covidem-19 žít stejně jako například s běžnou chřipkou.
Anglie zavedla zpřísněné restrikce, označované jako plán B, 8. prosince. Cílem bylo zpomalit nástup nové vlny a dát zdravotníkům čas na podání co největšího počtu posilovacích dávek vakcín. Těch se podle vládních dat podařilo aplikovat v 67milionové Británii celkem 37 milionů. Podle posledních údajů tam třetí dávku dostalo 64 procent lidí starších 12 let.
V Anglii ode dneška není ze zákona povinné nosit roušky ve vnitřních prostorech a lidé se nemusí před vstupem do divadel či hudebních klubů prokazovat takzvanými covidovými pasy. Majitelé a pořadatelé nicméně stále mají možnost tuto povinnost vyžadovat. Zakrývání obličeje proto například zůstane povinné v londýnské veřejné dopravě, stejné opatření vyhlásily velké řetězce supermarketů Sainsbury's, Waitrose či Morrisons.
Lidé v domovech s pečovatelskou službou budou moci rovněž od pondělí přijímat neomezený počet návštěv. Vláda již 19. ledna přestala chtít po zaměstnancích, aby upřednostňovali práci z domova.
Premiér Boris Johnson přes vánoční svátky odolával výzvám řady epidemiologů, kteří volali po další uzávěře ekonomiky, a namísto toho se spoléhal na co nejrychlejší přeočkování populace. Dnes toto svoje rozhodnutí označil za jeden z důvodů, který umožnil rozvolnění pravidel. "Pandemie ještě neskončila," varoval však premiér. "Všichni by stále měli být opatrní a vyzývám ty, kteří ještě nedostali vakcínu, aby si pro ni došli," dodal.
Průměrný počet nových případů v Británii se nyní nachází asi na polovině rekordních přírůstků ze začátku roku, stále se však pohybuje kolem 92.000 za den, což je stále výrazně více než při vrcholech všech předchozích vln. Statistiky z posledního týdne přitom naznačují, že se na této míře usadil. V zemi nicméně klesají počty hospitalizovaných a tím polevuje tlak na nemocnice, což by mohlo souviset s tím, že nejvíce nakažených je nyní mezi mladšími lidmi a dětmi.
V případě nákazy koronavirem v Anglii stále platí nutnost desetidenní izolace, kterou lze ukončit po pěti dnech v případě dvou negativních antigenních testů. Johnson nicméně řekl, že by chtěl izolaci v případě nákazy v březnu zcela zrušit, "stejně jako neexistuje zákonná povinnost izolace pro lidi s chřipkou".
Další části Spojeného království, tedy Wales, Skotsko a Severní Irsko, si určují svoje koronavirová opatření samostatně. Podle televize Sky News je taky uvolňují, nicméně do omezenější míry než Anglie.
Související
22. listopadu 2024 12:55
19. listopadu 2024 13:36
19. listopadu 2024 11:16
18. listopadu 2024 9:29
15. listopadu 2024 12:10
14. listopadu 2024 13:59