Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Atentátník po zadržení promluvil o motivu útoku na Fica

Juraj Cintula
Juraj Cintula
Foto: Literárny klub Dúha

V Handlové dnes po jednání vlády postřelil 71letý muž z Levic slovenského premiéra Roberta Fica. Vypálil celkem pět ran, z nichž tři ho zasáhly do břicha, do bederní kosti a do ramene. Atentátník následně promluvil o svém útoku.

Server Topky.sk zveřejnil záběry, na kterých pachatel hovoří o tom, že nesouhlasí s politikou vlády.

Server upozornil, že ačkoliv čas pořízení videozáznamu není znám, útočník na něm má stejnou košili, jako během střelby na premiéra, a totožné zranění v oblasti hlavy, které měl utrpět při zadržení.

Video tak zřejmě pochází z doby po útoku. Kdo muži klade otázky a kdo je autorem samotného videa známo není.

Na několika sekundovém záznamu proběhne krátká konverzace. "Nesouhlasím s politikou vlády" uvedl atentátník. "A proto jste se před měsícem rozhodl co?" ptá se neznámý tazatel. "Vždyť jsou likvidována masmédia. Proč RTVS je napadána? Proč jsou lidé…. Mazák je proč vyhozen z funkce?" odpovídá útočník.

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica měl spáchat jednasedmdesátiletý spisovatel a básník Juraj Cintula z města Levice na jižním Slovensku. Uvedla to televize Markíza.

Podle dostupných informací je autorem básnických sbírek Sen rebela, Diptych a Vosy. Vydal i román Poselství oběti. 

Televize muže uvedla, že útočníka zpacifikovala premiérova ochranka. Ten pak seděl na zemi s pouty na rukou a komunikoval s policisty.

Následně policisté obehnali okolí místa činu páskou a evakuovali kulturní dům. Ochranka se zároveň postarala o bezpečnost ostatních členů vlády. 

Útočník byl v minulosti ve spojení s proruskou skupinou Slovenští branci. Informoval o tom podle Denniku N maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi. Slovenští branci na Facebooku v roce 2016 sdíleli fotografii, kde se nacházel i atentátník.

Témata:  Slovensko Robert Fico Juraj Cintula

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.