Sousední pětimilionový stát Queensland zaznamenal za 24 hodin pět nových případů nákazy na jednom místě a příštích několik dní bude rozhodujících pro případné zavedení karantény, uvedly podle agentury Reuters místní úřady.

Pětadvacetimilionová Austrálie má ve srovnání s jinými zeměmi relativně málo případů, bedlivě sleduje každého nakaženého a jeho možné kontakty. Od začátku pandemie se v zemi, jejíž georgrafie jí proti hustě zalidněným oblastem dává jistou výhodu, nakazilo 71.987 lidí a 1804 jich zemřelo.

Všech pět nakažených v Queenslandu jsou členové jedné rodiny z Brisbane. Z prohlášení úřadů zatím není zřejmé, zda by uzávěra zahrnovala celý stát nebo jen některé jeho části, jako tomu bylo v jiných případech.

Australské úřady apelovaly na obyvatele, aby nadále dodržovali odstupy, ovšem horké počasí přitáhlo mnohé obyvatele Sydney na pláže. Regionální ministr zdravotnictví v Novém Jižním Walesu Brad Hazzard varoval, že policie bude přímo na plážích kontrolovat, že lidé nejsou dále než pět kilometrů od domova, jak jim přikazuje protipandemické nařízení.

Policisté a vojáci hlídkují v ulicích Sydney již několik týdnů, dohlížejí na dodržování opatření a udělují pokuty. Mezi pokutovanými byl i bývalý premiér Tony Abbott. Ten dnes potvrdil, že musí zaplatit pokutu 500 australských dolarů (7900 korun) poté, co byl vyfocen na veřejnosti bez roušky. Abbott uvedl, že si nemyslí, že by porušil pravidla, ale hodlá pokutu zaplatit, aby nemrhal časem policistů, uvedl Reuters.