Premiér Scott Morrison ve středu odmítl plošný lockdown, který by zpomalil šíření nakažlivější koronavirové varianty omikron. Ta se v zemi šíří navzdory 90procentní proočkovanosti, informovaly agentury.

Nový Jižní Wales zaznamenal 5715 nových případů koronavirové infekce, oproti středečním 3763 nově nakaženým. Dnešní bilance ve státě, kde žije asi třetina z 25 milionů obyvatel Austrálie, je zároveň téměř stejně vysoká jako ve středu v celé zemi. Zvyšují se i počty lidí s covidem-19 v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. Prudký nárůst eviduje také stát Victoria, který ohlásil 2005 nově infikovaných a deset úmrtí.

Premiér Morrison na středečním zasedání vlády s představiteli australských států a teritorií odmítl možnost zavedení celostátní přísné uzávěry. Neuvažuje ani o federálně nařízené povinnosti nosit roušku.

Stát Nový Jižní Wales znovuzavedl povinné nošení roušek na veřejných místech, zatímco pořadatelé veřejných akcí mají omezit počet návštěvníků a vyžadovat od nich prokázání bezinfekčnosti pomocí QR kódu. Druhý nejlidnatější stát Viktorie dnes taktéž zavedl povinné roušky.

Změny těsně před Vánocemi odsouvají plány země na trvalé obnovení společenského života a ekonomického provozu po téměř dvou letech uzávěr. Počet hospitalizací a úmrtí zůstává nicméně stále relativně nízký.