Austrálie hodlala po zhruba 20 měsících výrazněji otevřít své hranice cizincům. Podle původního plánu měli od středy 1. prosince mít šanci přicestovat do Austrálie držitelé pracovních, humanitárních a studijních víz a lidé z Japonska a Jižní Koreje. Podmínkou bylo očkování proti covidu-19 a negativní test.

"Znovuotevření se neuskuteční 1. prosince, jak se původně předpokládalo," prohlásil dnes předseda australské vlády Morrison. Odklad označil za "nutný a dočasný".

V neděli Austrálie odhalila na svém území první dva případy nákazy variantou omikron u lidí, kteří přiletěli do Sydney z jihu Afriky. Dnes potvrdila další dvě nákazy omikronem. Varianta, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice, vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu.

Austrálie začala s uvolňováním režimu na hranicích v listopadu, kdy zmírnila pravidla pro cestování Australanů do zahraničí. Vláda tehdy uvedla, že režim na hranicích uvolňuje díky zvyšující se proočkovanosti obyvatel Austrálie. Dokončené očkování proti covidu-19 má přes 70 procent australské populace.

Od 1. prosince se měli do Austrálie začít vracet mimo jiné studenti. Podle sdružení Universities Australia je mimo zemi zhruba 130.000 zahraničních studentů zapsaných na australských univerzitách. Zahraniční studenti, kteří pocházejí hlavně z asijských zemí, přinášeli před pandemií australské ekonomice až 40 miliard australských dolarů (zhruba 651 miliard korun), uvádí australská obchodní a průmyslová komora.