reklama

Obyvatelé pětimilionové metropole mohou opouštět domovy jen v určitých případech, například pokud jdou či jedou zaměstnání, které je považováno za klíčové, do obchodu, k lékaři nebo za sportem. V parcích i u mořského pobřeží jsou však stále častěji vidět hloučky lidí, kteří si povídají a popíjejí kávu, a policie rozdává čím dál častěji pokuty za porušování epidemických opatření.

Vojáci by měli svoji misi v ulicích začít v pondělí večer. Policie dnes hájila rozhodnutí vyslat do ulic armádu obdobnou zkušeností z minulého roku, kdy podle svých slov mohla díky navýšení kapacity "provést více kontrol".

Díky přísným opatřením a uzavření hranic státu registrovala dosud Austrálie velmi nízké přírůstky koronavirových infekcí. V poslední době však eviduje stovky nových případů denně. V porovnání s některými ostatními státy po celém světě by se tato bilance nemusela zdát závažná, australská strategie boje proti koronaviru se však vyznačuje snahou stlačit počty případů k nule.

Ve čtvrtek ohlásil Nový Jižní Wales, kde Sydney leží, přes 230 případů koronaviru, což je podle agentury Reuters nejvíce v tomto státu od začátku pandemie. Dohromady se v 25milionové Austrálii od počátku šíření viru prokázalo necelých 40.000 případů. Po nákaze koronavirem tam zemřelo 923 lidí. Plně očkováno bylo v zemi zatím 18 procent lidí starších 16 let.

reklama