Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austrálie povolá armádu. V Sydney budou na dodržování lockdownu dohlížet vojáci

Austrálie
Austrálie
Foto: Pixabay

Asi 300 vojáků bude nasazeno do ulic australského Sydney, aby tam dohlíželi na dodržování omezení pohybu. Podle agentury AFP to dnes oznámily australské úřady. V Sydney platí již pátým týdnem lockdown, který by měl trvat až do konce srpna. Australský premiér Scott Morrison kromě toho dnes podle Reuters uvedl, že než začne země otevírat své hranice, musí být naočkováno alespoň 80 procent dospělé populace v zemi.

Obyvatelé pětimilionové metropole mohou opouštět domovy jen v určitých případech, například pokud jdou či jedou zaměstnání, které je považováno za klíčové, do obchodu, k lékaři nebo za sportem. V parcích i u mořského pobřeží jsou však stále častěji vidět hloučky lidí, kteří si povídají a popíjejí kávu, a policie rozdává čím dál častěji pokuty za porušování epidemických opatření.

Vojáci by měli svoji misi v ulicích začít v pondělí večer. Policie dnes hájila rozhodnutí vyslat do ulic armádu obdobnou zkušeností z minulého roku, kdy podle svých slov mohla díky navýšení kapacity "provést více kontrol".

Díky přísným opatřením a uzavření hranic státu registrovala dosud Austrálie velmi nízké přírůstky koronavirových infekcí. V poslední době však eviduje stovky nových případů denně. V porovnání s některými ostatními státy po celém světě by se tato bilance nemusela zdát závažná, australská strategie boje proti koronaviru se však vyznačuje snahou stlačit počty případů k nule.

Ve čtvrtek ohlásil Nový Jižní Wales, kde Sydney leží, přes 230 případů koronaviru, což je podle agentury Reuters nejvíce v tomto státu od začátku pandemie. Dohromady se v 25milionové Austrálii od počátku šíření viru prokázalo necelých 40.000 případů. Po nákaze koronavirem tam zemřelo 923 lidí. Plně očkováno bylo v zemi zatím 18 procent lidí starších 16 let.

Témata:  Austrálie Sydney

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2025 8:21

Vážná nehoda na jihu Čech. Dva vlaky se srazily, přes 40 zraněných

Vážná železniční nehoda se ve čtvrtek ráno stala na jihu Čech. Na Českobudějovicku se srazily rychlík a osobní vlak, podle dostupných informací se zranilo přes 40 lidí. Dvě osoby jsou zraněny těžce. Příčina nehody je předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Kate posílá zprávu po dokončení chemoterapie

Kate Middleton poprvé od oznámení rakoviny vystoupila veřejně

Princezna z Walesu Kate Middleton vystoupila v úterý 18. listopadu v centru Londýna s prvním projevem od chvíle, kdy v březnu 2024 oznámila světu svou diagnózu rakoviny. Stalo se tak u příležitosti Summitu o budoucí pracovní síle (Future Workforce Summit). Na této významné události představila další fázi své mise zaměřené na podporu dětí v raném věku.