Austrálie dnes třetí den v řadě eviduje rekordní denní přírůstek koronavirových nákaz. Špatná epidemická situace představuje zátěž pro nemocnice i testovací centra, zatímco veřejnost je čím dál více rozhořčená z přístupu úřadů k rychle se šířící variantě omikron. Informuje o tom agentura Reuters.
Mnoho Australanů již dříve vyjadřovalo nespokojenost kvůli dlouhým frontám u testovacích center a kvůli nedostatku antigenních testů. Další vlnu nevole pak rozpoutala zpráva, že srbský tenista Novak Djokovič dostal výjimku z očkování proti covidu-19 a bude obhajovat titul na Australian Open.
Australský premiér Scott Morrison se snaží ujistit voliče, že jeho středopravicová koalice má koronavirovou situaci pod kontrolou. Premiér, který musí do května vypsat federální volby, zároveň vyloučil, že by stát začal dotovat většinu domácích testovacích sad.
Australské úřady za poslední den zaznamenaly rekordních 64.774 případů koronaviru, z toho většinu v Novém Jižním Walesu a Viktorii, kterou jsou nejlidnatějšími australskými státy. V obou státech se počet nově hospitalizovaných za uplynulý den zvýšil o deset procent. Úřady varovaly, že se tyto hodnoty budou v nadcházejících týdnech nadále zvyšovat.
Prudký nárůst počtu infikovaných v posledních týdnech způsobil u veřejně financovaných testovacích center dlouhé fronty. Úřady následně obyvatele vyzvaly, aby na PCR test chodili pouze v případě, že mají příznaky. Vzápětí se snížila dostupnost antigenních testů, které si lidé musejí hradit, ale mohou je provést doma.
Australské úřady také čelí ostré kritice kvůli rozhodnutí udělit světové jedničce Djokovičovi zdravotní výjimku, aby mohl obhajovat titul na Australian Open. Djokovič odmítal sdělit, zda je očkovaný. V dubnu 2020 však uvedl: "Osobně jsem proti očkování a nechtěl bych, aby mě k tomu někdo nutil, abych mohl cestovat".
Rozhodnutí udělit Djokovičovi výjimku přichází v době, kdy Austrálie poprvé zaznamenává desítky tisíc případů koronaviru denně poté, co prošla jednou z nejpřísnějších uzávěr na světě, píše zpravodajský web BBC. Na sociálních sítích sklidila výjimka kritiku od řady sportovců, lékařů i zákonodárců.
"Je mi jedno, jak dobrý je tenista. Pokud se odmítá nechat očkovat, neměl by být vpuštěn (do země)," napsal na twitteru lékař a bývalý viceprezident Australské lékařské asociace Stephen Parnis. Dodal, že jde o "příšerný vzkaz" milionům Australanů.
Představitelé Tennis Australia a vlády státu Viktorie uvedli, že se Djokovičovi nedostalo žádného zvláštního zacházení a že žádost posuzovali zdravotní odborníci.
Austrálie, která má téměř 26 milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenala přes 612.000 případů koronavirové nákazy a 2290 lidí tam nemoci covid-19 podlehlo. Více než polovina z infekcí přitom bylo zaznamenána v uplynulých dvou týdnech, píše Reuters. Dvě dávky vakcíny proti covidu-19 obdrželo přibližně 90 procent obyvatel starších 16 let, země začala očkovat i posilujícími dávkami vakcíny.
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45