Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austrálie vyzvala Rusko k vydání viníků za sestřelení letadla z roku 2014

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Na kabině je vidět síla výbuchu. Je zcela zničena od šrpanelů z rakety systému BUK.
Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Na kabině je vidět síla výbuchu. Je zcela zničena od šrpanelů z rakety systému BUK.
Foto: Dutch Safety Board

Austrálie dnes vyzvala Rusko, aby jí vydalo trojici mužů, které soud v Nizozemsku ve čtvrtek uznal vinnými ze sestřelení civilního letadla na lince MH17 z Amsterodamu do malajsijské metropole Kuala Lumpur a poslal je na doživotí do vězení. V letadle zahynulo v létě 2014 všech 298 lidí, z nichž téměř čtyři desítky měly australské občanství. Australský premiér Anthony Albanese rozsudek vítá, i když vydání odsouzených není pravděpodobné, uvedla agentura Reuters.

Soud v Haagu potvrdil ve čtvrtek závěr mezinárodního týmu vyšetřovatelů, podle kterého se malajsijské letadlo zřítilo po zásahu raketou z ukrajinského území, které měla pod kontrolou ruská armáda. Soud za to poslal do vězení tři muže a jednoho zprostil viny. Muži byli souzeni v nepřítomnosti.

"Vyzýváme Rusko, aby vydalo odsouzené, aby si mohli odpykat tresty uložené soudem za jejich hanebný zločin," uvedla australská ministryně zahraničí Penny Wongová. Podobnou výzvu vyslovil také premiér Albanese.

Rusko označilo rozhodnutí soudu za politicky motivované a podle stanice BBC je velmi nepravděpodobné, že by trojici mužů vydalo do Nizozemska. Předpokládá se, že odsouzení pobývají na ruském území. Doživotní trest by si podle soudu měli odpykat Rusové Igor Girkin a Sergeje Dubinskij a ukrajinský občan Leonid Charčenko.

Témata:  Austrálie sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou

Související

Aktuálně se děje

23. května 2026 17:51

23. května 2026 12:47

Jednou to skončit muselo. Dara Rolins se rozhodla k zásadní životní změně

Slovenská popová ikona Dara Rolins se rozhodla k zásadní změně ve svém soukromém životě a dává sbohem svému dlouholetému domovu. Podle exkluzivního zjištění televizního pořadu Showtime prodává luxusní třípatrovou vilu v Tuchoměřicích nedaleko Prahy, která pro ni a její rodinu představovala po celou dekádu oázu klidu a bezpečné zázemí. Přepychová nemovitost, která je plná špičkového designového vybavení, se již objevila v nabídce realitních kanceláří s cenovkou necelých 43 milionů korun.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy