reklama

Spolu s infikovanými v Queenslandu, Tasmánii a na teritoriu Canberry má dnes Austrálie již nyní rekordních 33.161 nových případů koronaviru za poslední den, zatímco dosavadní maximum bylo pátečních 32.946. Do dnešních údajů přitom ještě nejsou zahrnuta čísla z Jižní Austrálie, Západní Austrálie a Severního teritoria.

Rostoucí údaje o výskytu koronaviru jsou spojovány se skutečností, že všechny australské státy s výjimkou Západní Austrálie začaly s ohledem na vyšší proočkovanost obyvatelstva uvolňovat protikoronavirová opatření. V zemi se navíc v posledních týdnech prudce šíří varianta omikron, která je sice nakažlivější, ale s ohledem na průběh onemocnění mírnější.

"S omikronem si nemůžeme dovolit, aby statisíce Australanů musely do izolace na základě pravidel zavedených kvůli variantě delta," řekl tento týden novinářům australský premiér Scott Morrison.

Navzdory rostoucímu počtu nakažených je celková australská bilance pandemie podstatně mírnější, než v mnoha srovnatelných zemích. Na kontinentu, kde žije téměř 26 miliónů obyvatel, se podle údajů University Johnse Hopkinse dosud nakazilo přes 402.000 lidí a zemřelo 2248.