"Dnešek je pro náš stát velmi náročný," řekl Dominic Perrottet, premiér Nového Jižního Walesu s asi osmi miliony obyvatel, kde přibylo 36 nových úmrtí. Uvedl, že nemocnice si s rostoucími počty covidových pacientů ve vážném stavu ještě dokážou poradit. Reuters uvádí, že díky vysoké proočkovanosti Perrottet nechce zavádět přísná protiepidemická opatření.

Nemocnice ve státu Viktorie fungují v režimu, kdy mohou odkládat neurgentní zákroky a rušit zaměstnancům dovolenou. Zdravotnické úřady upozornily, že významnou část mezi hospitalizovanými představují mladší nenaočkovaní lidé.

Z Queenslandu, Nového Jižního Walesu, Viktorie a Tasmánie je hlášeno 67.000 nově nakažených, výrazně méně než rekordních 150.000 evidovaných minulý čtvrtek. Statistiky z dalších částí země se očekávají později.

V Austrálii, která má asi 25,7 milionu obyvatel, se od začátku pandemie covidu-19 nakazilo 1,6 milionu lidí, z toho značná část za uplynulé dva týdny, píše Reuters. Zemřelo asi 2760 lidí. Plně očkovaných je okolo 78 procent všech obyvatel.