Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Balkánské státy hlásí masivní výpadek elektřiny. Přestaly fungovat semafory, platební terminály i tramvaje

Balkánské státy hlásí masivní výpadek elektřiny. Přestaly fungovat semafory, platební terminály i tramvaje

Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Masivní výpadek elektřiny zaznamenaly v pátek krátce po poledni několik balkánských států. Výpadek zasáhl Černou Horu, Bosnu a Hercegovinu, Albánie a velkou část Chorvatska. Příčiny výpadku elektřiny zatím nejsou známy, informuje deník Dnevnik.

Velké části Černé Hory, Bosny a chorvatské Dalmácie dnes postihl rozsáhlý výpadek elektřiny. Místní média hlásí, že blackout způsobil chaos v dopravě a problémy v podnicích. Tento region navíc trápí vlna veder s teplotami přes 40 stupňů Celsia.

Kvůli výpadku přestaly fungovat semafory, platební terminály, tramvaje a vodní čerpadla. Úřady oznámily, že nemocnice použily generátory, takže pacienti nebyli ohroženi.

Dodávky elektřiny byly přerušeny na více než hodinu a stále nejsou plně obnoveny. Místní média postupně informují o městech, kde se podařilo elektřinu obnovit.

V chorvatském Splitu nefungují semafory a po městě se ozývají sirény záchranných služeb. Bez elektřiny jsou i města Dubrovník, Zadar, Omiš, Makarska a několik dalmatských ostrovů.

"Na silnicích vládne úplný chaos, semafory nefungují, lidé si v obchodech nemohou nic koupit, protože systémy nefungují. Restaurace a kavárny mají velké problémy," uvedl chorvatský deník Slobodna Dalmacija.

V bosenském hlavním městě Sarajevu se zastavily tramvaje a bez elektřiny je mnoho dalších měst po celé zemi.

Černohorská tisková agentura MINA potvrdila výpadky nejen v Černé Hoře, ale také v Albánii, Bosně a Hercegovině a velké části Chorvatska. "Černohorská přenosová soustava (CGES) spolupracuje s kolegy z okolních zemí na řešení problému a zajištění dodávek elektřiny pro všechny spotřebitele," uvádí prohlášení.

Přenosové soustavy jednotlivých zemí jsou propojeny, takže problémy v jedné zemi mohou ovlivnit i ostatní. V Černé Hoře mají elektřinu jen města na severu. Výpadek potvrdil na sociálních sítích i operátor černohorské přenosové soustavy CEDIS.

Stanice N1 uvedla, že příčina blackoutu zatím není jasná. Původní zprávy mluvily o poruše přenosové soustavy v Černé Hoře, která se rozšířila do dalších zemí. Podle agentury HINA se dosud nikdy nestalo, aby energetická soustava zkolabovala současně ve třech zemích. 

Témata:  elektřina Chorvatsko energetika

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy