"Nezavíráme Bavorsko, ale omezujeme prakticky úplně veřejný život," prohlásil Söder. "Nemůžeme dělat polovičaté kroky," uvedl a následně oznámil zatím nejdalekosáhlejší opatření, jaká některá ze 16 spolkových zemí přijala.

Patří mezi ně především výrazné omezení vycházení. Ven by nově měli lidé chodit jen v případě, že k tomu budou mít pádný důvod. Tím je například cesta do práce, k lékaři, na nutný nákup nebo kvůli pomoci ostatním. Možná je i procházka v přírodě nebo sport, ale jen individuálně, popřípadě s lidmi z jedné domácnosti. Skupinové aktivity jsou zakázané. Na zákaz bude dohlížet policie.

Kompletně uzavřené zůstanou restaurace. Výdej jídla bude možný jen tam, kde se dá vyzvednout s sebou, objednat přímo do auta nebo domů. Prakticky vyloučené budou návštěvy v nemocnicích i domovech důchodců. Možné mají být jen v případě, že jde o návštěvu umírajících blízkých. V nemocnicích bude také možné navštívit vlastní děti, otcové mohou i nadále k porodu.

Rozsáhlá opatření Söder zdůvodnil tím, že se situace v Bavorsku nevyvíjí dobře. "Čísla infikovaných dramaticky stoupají," podotkl a dodal, že jen od čtvrtka přibylo 817 nakažených a pět mrtvých, což je ve druhém případě nárůst o 50 procent. Jeho spolková země proto nemůže dále čekat a nesmí váhat, míní.

Zástupci všech spolkových zemí budou o možných dalších opatřeních s kancléřkou Angelou Merkelovou jednat v neděli večer. Ve hře jsou zákazy vycházení i v dalších spolkových zemích.

K přijetí nových nařízení bavorskou vládu, která se na nich dnes shodla jednomyslně, vedla i nespokojenost s chováním části občanů, kteří se v uplynulých dnech scházeli ve velkých skupinách. Podle Södera představují nebezpečí pro sebe i jiné. Bavorský premiér věří, že dnešní opatření zemi sousedící s Českem pomohou v tom, aby krizi rychle překonala.