"Nestačí, abychom chránili jenom naše partnery, musíme to samé udělat i ve vlastní zemi," řekl Söder, který je šéfem konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU). Chce, aby nad Německem vznikl ucelený ochranný deštník.

Systém IRIS-T SLM se používá k ochraně před raketami do výšky 20 kilometrů a do vzdálenosti 40 kilometrů. Německý kancléř Olaf Scholz v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině řekl, že systém dokáže ochránit celé velké město před ruskými leteckými útoky.

V důsledku masivních ruských útoků na ukrajinskou civilní a energetickou infrastrukturu ve čtvrtek 15 evropských zemí, včetně Německa a České republiky, podepsalo prohlášení o záměru společného nákupu systémů protivzdušné obrany. Chtějí tak vyplnit mezery v ochranném deštníku NATO nad Evropou. Podle portálu televize n-tv chybí například balistické rakety nebo prostředky obrany proti dronům nebo střelám s plochou dráhou letu.

Německo má v současnosti na obranu proti letadlům a vrtulníkům rakety Singer. Vlastní také 12 odpalovacích zařízení protiraketového systému Patriot, která ovšem nestačí pro ochranu celého jeho území. Pro případné odražení balistických raket bundeswehru prostředky chybí, uvádí portál n-tv.de.