reklama

Zdravotníkům podle návrhu v lednu příštího roku začne tříměsíční přechodné období, kdy kromě očkování bude zaměstnavatel uznávat i doklad o negativním testu na koronavirus nebo doklad o zotavení z covidu-19. Informovala o tom agentura AP.

Nařízení se týká lékařů, sester, pečovatelů, ale i lékárníků nebo fyzioterapeutů, celkem více než 400.000 lidí. Podle odhadů dosud nemá očkování asi 60.000 z nich.

Návrh zákona ještě musí schválit parlament, očkování podle něj bude pro zdravotníky povinné od 1. dubna 2022. Po tomto datu může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr s těmi zaměstnanci, kteří bez lékařského odůvodnění vakcínu odmítnou.

Epidemická situace v Belgii se nyní zhoršuje, za posledních sedm dní přibývalo v průměru zhruba 10.000 nových případů nákazy denně, což je oproti předchozímu týdnu nárůst skoro o třetinu. O třetinu se zvýšil i počet pacientů, kteří kvůli těžkému průběhu covidu museli nastoupit do nemocnice. Aktuálně je podle dat zdravotního institutu Sciensano v belgických nemocnicích 2648 lidí, 533 pacientů je ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče.

Týdenní incidence, tedy údaj o počtu nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, se liší ve vlámsky hovořících a frankofonních oblastech. Nejvyšší je v provincii Západní Flandry, kde leží například město Bruggy - dosahuje tam hodnoty 896. Mnohem nižší - něco přes 400 - je v Bruselu nebo ve valonské provincii Henegavsko, která sousedí s Francií.

Očekává se, že po jednání s expertní komisí premiér ve středu oznámí nová opatření pro boj s nákazou. Podle belgických médií odborníci vládě doporučují, aby omezila noční život, nařídila povinnou práci z domova a rozšířila povinnost nošení roušek i na děti od devíti let.

V Belgii, která má 11,5 milionu obyvatel, se virem SARS-CoV-2 od začátku pandemie nakazilo 1,5 milionu lidí, na 26.400 z nich infekci podlehlo. Plně očkováno je asi 75 procent populace.