Babaryka uvedl, že Kalesnikavová byla do nemocnice odvezena v pondělí. Nejdříve byla na chirurgii, pak ji převezli na ARO.

Bývalá flétnistka Kalesnikavová působila jako koordinátorka volebního štábu Viktara Babaryky, který hodlal kandidovat v běloruských prezidentských volbách v roce 2020. Poté, co úřady režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Babarykovi kandidaturu znemožnily, podporovala Kalesnikavová hlavní favoritku opozice, Svjatlanu Cichanouskou. Úřady Kalesnikavovou zadržely v září 2020 a poté se pokusily ji vyvézt ze země. Ona ale na hranicích roztrhala svůj cestovní pas. V září loňského roku si pak vyslechla trest 11 let odnětí svobody mimo jiné za údajné výzvy k poškození národní bezpečnosti.

Babaryka také dnes uvedl, že už dříve vyšlo najevo, že Kalesnkavová je ve věznici na samotce. Vězeňská správa nicméně podle něho nezveřejnila, proč tam je a jak dlouho tam bude.

"Je to mimořádně znepokojivé," napsala Cichanouská, lídryně běloruské opozice žijící v exilu, na twitteru k informacím o tom, že Kalesnikavová je v nemocnici. "Její advokát nedostal povolení ji navštívit... Potřebujeme informace o jejím stavu a musíme se ujistit, že se jí dostává potřebné péče," dodala.