"(Běloruský) režim musí zajistit naléhavou a náležitou zdravotní péči a okamžitě ji propustit," napsal ve středu na twitteru mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella a dnes totéž zopakoval na brífinku.

Podrobnosti o zdravotním stavu opoziční představitelky ani její diagnóza nejsou známé. Do nemocnice byla převezena v pondělí, kdy prodělala neupřesněný chirurgický zákrok. Její přátelé uvádějí, že mohlo jít o operaci kvůli prasklému vředu.

Babaryka dnes napsal, že stav Kalesnikavové se údajně lepší a pacientka už přijímá potravu. Lékaři to v nemocnici sdělili jejímu otci, který ale nesmí dceru navštívit a nemá ani informace o její diagnóze.

Bývalá flétnistka Kalesnikavová působila jako koordinátorka volebního štábu Viktara Babaryky, který hodlal kandidovat v běloruských prezidentských volbách v roce 2020. Poté, co úřady režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Babarykovi kandidaturu znemožnily, podporovala Kalesnikavová hlavní favoritku opozice, Svjatlanu Cichanouskou. Úřady Kalesnikavovou zadržely v září 2020 a poté se pokusily ji vyvézt ze země. Ona ale na hranicích roztrhala svůj cestovní pas. V září loňského roku si pak vyslechla trest 11 let odnětí svobody mimo jiné za údajné výzvy k poškození národní bezpečnosti.

Ve středu k okamžitému propuštění Kalesnikavové vyzvala také německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.