Běloruské ministerstvo obrany na začátku týdne oznámilo, že jednu z brigád čeká cvičení v oblasti Grodna na severozápadě Běloruska v blízkosti jeho hranic s Polskem a Litvou.

"Ministerstvo uvedlo, že do cvičení budou začleněny poznatky ruské armády z Ukrajiny. Je tu realistická možnost, že k běloruským jednotkám se připojí menší počet poradců z Wagnerovy skupiny kvůli výcviku," poznamenalo britské ministerstvo obrany na sociální síti X.

Podle Londýna je cvičení s největší pravděpodobností součástí rutinního tréninkového cyklu běloruské armády. Zúčastněná brigáda sídlí v Grodnu a dle zahraničních pozorovatelů je nepravděpodobné, že by byla připravena na nasazení v boji. "Rusko ale téměř jistě chce, aby běloruské síly stály (na hranici) proti NATO," dodalo ministerstvo.

Vojáci se ovšem shromažďují i na opačné straně. Polsko bude mít na hranici s Běloruskem asi deset tisíc vojáků, aby odradilo agresora od případného útoku. Ministr obrany Mariusz Blaszczak to ve čtvrtek řekl rozhlasové stanici Polskie Radio.

"Přesouváme vojsko blíž k hranicím s Běloruskem, abychom odstrašili agresora, aby se neodvážil nás napadnout. Na hranici bude kolem 10 000 vojáků - 4000 budou přímo podporovat pohraniční stráž, 6000 jich bude v záloze," vysvětlil Blaszczak.

Náměstek ministra vnitra Maciej Wonsik ve středu uvedl, že Polsko pošle na hranici s Běloruskem dalších 2000 vojáků, tedy o tisícovku mužů více než bylo požadováno pohraniční stráží kvůli rostoucímu počtu pokusů o nelegální překročení hranice.

Polsko už dříve nechalo vybudovat na hranici plot s elektrickou ochranou. V poslední době se u hranice objevili bojovníci Wagnerovy skupiny. Premiér Mateusz Morawiecki vývoj komentoval slovy, že jde o snahu destabilizovat situaci na východním křídle NATO.