Německá metropole se tak ještě před nástupem podzimu snaží co nejvíce zvýšit proočkovanost svého zhruba 3,6 milionu obyvatel. Prozatím je plně očkováno 60,1 procenta populace. Na Berlíňany se proto v posledních dnech písemně obrací i starosta města Michael Müller.

"Udělejte to pro sebe, udělejte to pro všechny Berlíňanky a Berlíňany, ze solidarity a pro svobodu nás všech. Záleží na vás!" píše starosta na pohlednicovém letáčku, který lidé v těchto dnech nacházejí ve svých poštovních schránkách. Leták obsahuje QR kód, který po načtení mobilem či tabletem odkáže na další informace ve vícero jazykových verzích včetně turečtiny, arabštiny nebo polštiny. Čeština ale chybí, což je dáno malou českou komunitou.

Přilákat zájemce o očkování se Berlín snaží i různými akcemi. Aréna v Treptowě na východě města, která se dnes jako největší berlínské očkovací centrum uzavírá, během srpna několikrát uspořádala vakcinační večírek, na kterém nechyběla diskotéková světa a hudební produkce. Dojem taneční zábavy ale kazila karanténní opatření, roušky a dodržování odstupu organizátoři vyžadovali.

"Berlín umí očkovat a také se bavit," řekla o večírkové vakcinaci berlínská senátorka pro zdravotnictví Dilek Kalayciová. "Samozřejmě přiměřeně k pandemické situaci," dodala.

Jako populární hodnotí město očkování na parkovištích před obchodními domy, kde se dosud nechaly imunizovat tisíce lidí. Dávku mohou lidé dostat přímo ve svém autě, objednávat se předem nikdo nemusí.

"Každé očkování se počítá. Proto přijďte, přijeďte a pozvěte své blízké," vyzývá Kalayciová.

Na výběr je na parkovištích vedle preparátu od Moderny také vakcína společnosti Johnson & Johnson, která je jako jediná z dosud schválených jednodávková. Po dvou týdnech od této dávky je člověk považován za bezinfekčního, což mu usnadňuje cestování i využívání služeb.

Vakcínu od Johnson & Johnson v pondělí dostala také stovka lidí, která se nechala imunizovat v očkovacím vlaku, který třikrát projel berlínskou okružní trať S-Bahn. Ačkoli objednávka nebyla vyžadována, mluvčí S-Bahn novinářům řekla, že zájemci se hlásili od pátku. To, že přijíždí mimořádná souprava, hlásily na perónech informační tabule. Na nich byl mimořádný spoj linky S42 veden jako Impfzug, tedy očkovací vlak.

Stejně jako v očkovacích centrech měla vakcinace v soupravě S-Bahn svůj řád. Nezbytné byly roušky a injekci předcházela lékařská konzultace. "Žádná očkovací látka není stoprocentní, ale výrazně snižuje riziko nákazy a vážného průběhu infekce," vysvětloval zájemcům o vakcínu Christian Gravert, který je šéflékařem německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB).

Protože tratě městské železnice ne všude nabízí cestujícím hladkou jízdu bez drncání, očkoval Gravert se svými spolupracovníky v klidných úsecích a ve stanicích. Problémy s aplikací podle Graverta, který v minulosti sloužil jako lodní lékař u námořnictva, nebyly žádné. "Kdo umí operovat za mořské bouře, zvládne očkovat i ve vlaku," řekl.

Z kapacitních důvodů byla akce omezena pro sto lidí, její přínos město vidí jako další krok k popularizaci vakcinace. "Ta stovka lidí sice pro Berlín zásadní rozdíl neznamená, ale lidé mají mnoho jiných možností. Takže ti, co se u nás nemohli očkovat, tak mohou učinit ve vakcinačních středicích nebo třeba v nákupních centrech," řekl po skončení očkovací jízdy Gravert.

Zda Berlín očkování ve vlaku zopakuje, není ještě jisté. Šéf S-Bahn Peter Buchner k tomu řekl, že se tak stane až po podrobnějším vyhodnocení akce. Pro nadcházející týden se s ní ale kvůli ohlášené stávce strojvedoucích nepočítá. "Pro nás bylo důležité ukázat, že pro překonání pandemie je očkování důležité a že k očkování mají obyvatelé Berlína snadný přístup," dodal.