Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden chce v Saúdské Arábii posílit partnerství respektující "základní hodnoty"

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden, který se příští týden vydá do Saúdské Arábie, chce v zemi posílit partnerství respektující "základní hodnoty". Uvedl to v příspěvku, který v sobotu zveřejnil deník The Washington Post.

Biden napsal, že návštěvu Saúdské Arábie podnikne s cílem "posílit strategické partnerství založené na vzájemných zájmech a odpovědnosti, a přitom respektující základní americké hodnoty".

"Vím, že mnozí nesouhlasí s mým rozhodnutím odjet do Saúdské Arábie. Mé názory na lidská práva jsou jasné a trvalé a základní svobody jsou vždy na pořadu dne, když cestuji, a bude tomu tak i během této cesty," ujistil americký prezident.

Biden před svým zvolením slíbil, že udělá z ropné monarchie "vyvrhele" kvůli atentátu na saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018 v Turecku. Biden se během své blízkovýchodní cesty setká se saúdskoarabským králem Salmánem a na schůzce má být i korunní princ Muhammad bin Salmán, který podle americké tajné služby vraždu nepohodlného kritika schválil.

Biden pojede nejprve do Izraele a pak bude 15. července pokračovat do Saúdské Arábie, kde má jednat s představiteli zemí Perského zálivu.

Témata:  Joe Biden USA Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

15. července 2024 9:22

Biden: Nesmíme vykročit na cestu politického násilí, to do Ameriky nepatří

Americký prezident Joe Biden ve svém televizním proslovu prohlásil, že "nesmíme, nemůžeme vykročit na cestu politického násilí" poté, co jeho vyzyvatel Donald Trump v sobotu přežil pokus o atentát. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy