Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden nezveřejnil všechny podrobnosti dohody s Hamásem, tvrdí Netanjahu

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že prezident USA Joe Biden při představování plánu na ukončení války v Pásmu Gazy zveřejnil jen některé podrobnosti. Uvedl to v pondělí mluvčí izraelské vlády David Mencer, píše agentura Reuters.

"Válka bude zastavena za účelem návratu rukojmí a pak budeme pokračovat v další diskusi," citoval Mencer slova izraelského premiéra. Chtěl tak pravděpodobně zopakovat, že Izrael odmítá úplně ukončit ofenzívu proti Hamásu dříve, než bude toto hnutí zničeno.

"Tvrzení, že jsme souhlasili s příměřím bez splnění našich podmínek, jsou nesprávná," uvedl Netanjahu v prohlášení, které zveřejnil jeho úřad, informovala agentura AFP.

Biden v pátek představil plán na úplné příměří v Pásmu Gazy, s nímž podle Washingtonu Izrael souhlasil. Návrh dohody má podle amerického prezidenta tři fáze a umožnil by zvýšení toku humanitární pomoci a do Pásma Gazy.

Krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir v pondělí obvinil Netanjahua, že se snaží zatajit detaily dohody o ukončení války v Pásmu Gazy, kterou představil Biden, a opět pohrozil odchodem z vlády.

Ben Gvir řekl své parlamentní frakci, že izraelský premiér ho pozval, aby si návrh dohody přečetl, ale premiérovi poradci dokument dvakrát nepředložili. Jakýkoli plán musí zahrnovat svržení Hamásu, zdůraznil izraelský ministr národní bezpečnosti. Demisí v souvislosti s dohodou o příměří pohrozil v sobotu i izraelský ministr financí Bezalel Smotrič.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy