reklama

Počet zemřelých v Kentucky nakonec může být nižší než 80, jak v sobotu odhadoval guvernér Kentucky Andy Beshear, napsala agentura AP. V městečku Mayfield, kde tornádo srovnalo se zemí továrnu vyrábějící svíčky, se totiž podařilo najít celkem 90 ze 110 zaměstnanců továrny. Oznámila to společnost, která výrobnu provozuje, s tím, že se pohřešuje osm lidí a osm lidí zemřelo. Úřady dříve informovaly, že se podařilo z trosek vyprostit 40 lidí a panovaly obavy, že zbytek zahynul. Nyní prohlášení společnosti prověřují.

"Mnoho zaměstnanců se shromáždilo v krytu a když bouře skončila, továrnu opustili a šli domů. Bylo obtížné se s nimi spojit kvůli výpadkům elektřiny a telefonních linek. Doufáme, že se nám podaří najít i těch zbývajících osm," dodal mluvčí společnosti Bob Ferguson.

"Podle některých prvních zpráv mohlo být v továrně až 70 mrtvých. I jeden je příliš, ale děkujeme Bohu, že to číslo je mnohem, mnohem nižší," řekl Ferguson agentuře Reuters.

Federální pomoc pro Kentucky podle Bílého domu zahrnuje příspěvky na dočasné bydlení a opravy domu, půjčky na pokrytí nepojištěného majetku a další programy cílené na jedince či majitele podniků. Beshear o vyhlášení stavu katastrofy formálně požádal v neděli, Biden ji ve stejný den obdržel a schválil. Již v sobotu prezident pro Kentucky vyhlásil stav nouze.