Představitelé americké vlády od začátku popisují Bidenovy příznaky covidu-19 jako mírné. Průběh nákazy připisují skutečnosti, že prezident dostal čtyři dávky vakcíny a ihned po infekci začal brát zmíněné antivirotikum vyvinuté společností Pfizer, které se v USA standardně předepisuje na pětidenní kúru. Prezident je v karanténě v Bílém domě, kde pokračuje ve výkonu funkce, přičemž o ústupu některých symptomů hovořil O'Connor už v sobotním hlášení.

"Jeho příznaky se dál znatelně zlepšují. Jeho převládajícím symptomem je teď bolest v krku," píše se v dnešním vyjádření. "Budeme pokračovat s Paxlovidem podle plánu. (...) Nezažívá vůbec žádnou dušnost," pokračuje O'Connor.

Šéf pandemického týmu Bílého domu Ashish Jha v televizním rozhovoru řekl, že Biden se v sobotu cítil "mnohem, mnohem lépe". Kromě toho potvrdil, že hlava státu je nakažená variantou viru označovanou jako BA.5, která se rychle šíří napříč Spojenými státy. "Je to varianta BA.5... ale díkybohu naše vakcíny a léčiva proti ní dobře zabírají," řekl dnes Jha.

Uvedená odnož vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron v poslední době v USA dominuje a je příčinou zvýšeného přenosu nákazy v populaci. Počty evidovaných infekcí se za relativně vysoké míry pozitivity testů v posledních dnech drží okolo 130.000 denně, v amerických nemocnicích je s covidem-19 nejvíce pacientů od začátku března a denní počty obětí lehce narostly na více než 400.

Není jasné, od koho se Biden nakazil. Od pozitivního testu je v karanténě v prezidentském sídle, kde pokračuje ve výkonu funkce. Bidenův covid-19 je zatím mírnější než tomu bylo v případě jeho předchůdce Donalda Trumpa, který nemoc prodělal na podzim 2020, tedy v době bez vakcín a s méně pokročilými léčebnými postupy. Tehdy 74letý Trump strávil v době vrcholící předvolební kampaně tři dny v nemocnici, než se vrátil do Bílého domu.