reklama

Afghánská armáda čelí stupňujícím se útokům radikálního hnutí Tálibán od chvíle, kdy Biden v dubnu ohlásil stažení vojsk USA z Afghánistánu do 11. září. Po téměř 20 letech má k tomuto datu skončit nejdelší válka, kterou kdy Spojené státy vedly.

"Návštěva prezidenta Ghaního a pana doktora Abdalláha zvýrazní trvalé přátelství mezi Spojenými státy a Afghánistánem v době, kdy pokračuje stahování vojenských sil," sdělil Bílý dům s tím, že Washington ctí závazek podporovat afghánský lid diplomatickými, ekonomickými i humanitárními prostředky.

"Spojené státy budou nadále intenzivně spolupracovat s afghánskou vládou, aby zajistily, že se tato země již nikdy nestane bezpečným útočištěm pro teroristické skupiny, které představují hrozbu pro americkou vlast," uvádí prohlášení.

Od chvíle, kdy 1. května zahájily stahování první americké jednotky a USA začaly uzavírat některé své základny či je předávat afghánské armádě, zesílil Tálibán svou snahu o rozšíření vlivu po celé zemi. Jen v posledních měsících zabral nejméně 30 dalších okresů a podle některých neoficiálních zdrojů kontroluje zhruba pětinu afghánského území.

Nejmenovaný afghánský činitel agentuře Reuters řekl, že Ghaní bude od USA žádat záruky pokračující podpory afghánské armádě i po stažení amerických vojáků.

reklama