reklama

Ve Spojených státech v posledních dnech po řadě rekordních týdnů klesají denní počty nově infikovaných i zemřelých s covidem-19, experti se však stejně jako jinde na světě obávají dopadu nových a nakažlivějších variant viru.

"Myslím, že s boží milostí (...) budeme schopni dosáhnout 1,5 milionu (podaných dávek vakcín) denně," řekl Biden novinářům s tím, že původní cíl milionu injekcí za den je pro něj nutné minimum.

"Bude to logistická výzva, která přesahuje všechno, co jsme dosud v této zemi zkusili, ale myslím, že to dokážeme," dodal nový šéf Bílého domu s tím, že v létě už země bude směřovat k dosažení kolektivní imunity. Podle jeho plánu by již na jaře měl mít přístup k vakcíně kdokoli, kdo bude chtít.

Biden čelil hned po svém nástupu kritice, že jím stanovený cíl naočkovat 100 milionů lidí do 100 dní je málo ambiciózní. USA totiž již v době jeho inaugurace pomalu dosahovaly milionu podaných vakcín za den a někteří odborníci upozornili, že podobné tempo je ve více než 330milionové zemi příliš pomalé.

Podle listu The Washington Post obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 přes 19,3 milionu Američanů, tedy necelých šest procent všech obyvatel země, přičemž státy zatím dostaly 41,4 milionu dávek. Největší podíl populace (11 procent) je naočkován na Aljašce, v osmi státech včetně nejlidnatější Kalifornie, je však naočkováno méně než pět procent obyvatel.

USA podle listu The New York Times zaznamenaly v pondělí téměř 1800 úmrtí s covidem-19 a dalších 155.677 potvrzených nálezů na koronavirus. Za poslední týden se v zemi objevilo průměrně asi 172.500 infikovaných denně. Tento údaj však oproti období před dvěma týdny klesl o 31 procent.

Od poloviny ledna rovněž soustavně klesá počet lidí hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu nemoci, v amerických nemocnicích však kvůli covidu-19 stále leží bezmála 110.000 osob, uvádí iniciativa The Covid Tracking Project.

Od začátku pandemie se SARS-CoV-2 prokázal dohromady u 25,333.200 Američanů a s covidem-19 jich zemřelo přes 421.000. Biden v pondělí varoval, že před dosažením kolektivní imunity se počet obětí pandemie v USA zřejmě vyšplhá až k 660.000.

reklama