USA se podle Sullivana musejí soustředit na svůj vztah s Čínou, která i po ruské invazi na Ukrajinu představuje nejzávažnější výzvu pro světový řád, a vypořádat se s mezinárodními výzvami včetně klimatické změny, terorismu, inflace a energetické krize.

Postavit se autoritářským režimům je podle 48stránkového dokumentu zveřejněného americkou exekutivou nejnaléhavější výzvou pro demokratický svět, v jehož čele musejí nadále stát Spojené státy. Aby toho docílily, musejí zůstat ekonomickou velmocí, řekl Sullivan.

"Rusko představuje bezprostřední hrozbu pro svobodný a spravedlivý mezinárodní řád tím, že bezostyšně porušuje základní mezinárodní pravidla," uvedl Bílý dům.

"Čína je naproti tomu jediným soupeřem, který má jak vůli změnit mezinárodní pořádek, tak i stále více ekonomických, diplomatických, vojenských a technologických prostředků, aby toho dosáhl," řekl Sullivan.

Bezpečnostní poradce dnes dále zopakoval prohlášení prezidenta Bidena, že USA přehodnocují svůj postoj vůči Saúdské Arábií v reakci na nedávné rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců v OPEC+ snížit produkci ropy o dva miliony barelů denně.

Ceny ropy a potažmo paliv jsou pro Bidena důležitým tématem i kvůli blížícím se americkým volbám 8. listopadu, uvádí agentura Reuters.