Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bilion dolarů na boj s počasím? V hlavách lídrů se rodí plán, kde peníze sehnat

Americký dolar (USD)
Americký dolar (USD)
Foto: Pixmac

Jedním z potenciálně efektivních způsobů získání potřebné částky 1 bilion dolarů na klimatické financování jsou tzv. „solidární odvody“. Tyto odvody jsou technicky jednoduché a mohou generovat velké částky, uvedl server The Guardian.

Mezi možné oblasti zdanění patří fosilní paliva, letecká doprava, lodní doprava a finanční transakce. Tuto myšlenku podporují významní lídři, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, premiérky Barbadosu Mii Amor Mottley a prezidenta Keni Williama Ruta.

Macron, Mottley a Ruto nedávno prezentovali silné argumenty na podporu solidárních odvodů ve článku na platformě Project Syndicate:

„Jeden klíčový prvek mezinárodní finanční architektury je stále nedostatečně využíván pro získání prostředků na klimatické financování: solidární odvody. Tyto politiky jsou nezbytné k zajištění toho, aby každý přispěl svým spravedlivým dílem k globálnímu úsilí. Existují sektory ekonomiky, které jsou málo zdaněné, a přitom silně znečišťují planetu. Patří sem námořní doprava, letecká doprava a přirozeně i fosilní průmysl, který díky státním dotacím profituje z nízkých efektivních daňových sazeb, což podle MMF v roce 2022 činilo přibližně 7 bilionů dolarů.

Celosvětová daň ve výši 0,1 % na akciové a dluhopisové transakce by mohla přinést až 418 miliard dolarů ročně. Daň na lodní dopravu ve výši 100 dolarů za tunu emisí CO2 by mohla generovat 80 miliard dolarů ročně. Daň na těžbu fosilních paliv ve výši 5 dolarů za tunu CO2 by mohla přinést dalších 210 miliard dolarů ročně. I částečná redistribuce prostřednictvím solidárních odvodů by zajistila velký a stabilní zdroj klimatických financí.

Tyto odvody již existují. Více než 30 zemí již uplatňuje daň z finančních transakcí a alespoň 21 zemí vybírá daň z letenek. Dokonce i drobné iniciativy, jako je Mezinárodní fond pro kompenzaci ropných znečištění, dokazují proveditelnost mechanismu pro mezinárodní redistribuci.

Začátkem roku 2025 veřejně představíme několik konkrétních návrhů s důkladnými hodnoceními dopadů. Ty budou škálovatelné – s potenciálem získat alespoň 100 miliard dolarů ročně.

V případě globálních solidárních odvodů je nutná pouze ambiciózní vůdčí role dostatečného počtu zemí. Nechť se desáté výročí Pařížské klimatické dohody stane momentem, kdy se globální komunita spojila a implementovala solidární odvody, čímž poskytla finanční nástroje potřebné k řešení největší výzvy naší doby.“

Friederike Roderová z organizace Global Citizen uvedla: „Tyto odvody nabízejí nejúčinnější způsob, jak dosáhnout zásadního zlepšení financování grantů v krátkodobém horizontu a podpořit nejchudší a nejzadluženější země. Nová zpráva od Globální pracovní skupiny pro solidární odvody ukazuje nejen technickou proveditelnost několika druhů odvodů a jejich potenciální příjmy, ale také politickou podporu, která se za nimi rýsuje.“ 

Témata:  USD (americký dolar)

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 11:29

Rusové zjistili, že už nepotřebují věznice. Vězně poslali bojovat na Ukrajinu

Plán na vybudování „super věznice“ poblíž města Ulan-Ude na Dálném východě Ruska byl zrušen. Tento krok oznámil během tiskové konference gubernátor Burjatska Alexej Cyděnov, který uvedl, že důvodem je nedostatek financí a fakt, že „z pochopitelných důvodů jsou věznice nyní většinou prázdné“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropa po pádu syrského režimu od základu mění migrační politiku

Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.